Whatsapp Phone

PRP

PRP

PRP nedir?

“Platelet Rich Plasma” anlamına gelen PRP, son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir cilt gençleştirme yöntemidir.

PRP Tedavisi

Temel olarak kişiden alınan az miktarda kanın özel bir santrifüj işlemi ile bileşenlerine ayrılmasından elde edilen trombositten zengin plazmanın (PRP) yüzeysel olarak verilmesi veya enjeksiyonu ile uygulanan bir tedavidir.

Kullanım alanları

Yüz, boyun, dekolte bölgesi, el ve vücuttaki ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde ve sivilce izleri, lekeler ve saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

PRP Uygulama Nedenleri

Genetik, çevresel, yaşa bağlı, strese dayalı, alkol ve sigara kaynaklı faktörler metabolizmayı olumsuz etkiler ve hücre yenilenmesini yavaşlatır. PRP üretim artışına yol açar ve uygulandığı dokuda rejenerasyon etkisi yaratır. Trombositlerinin onarıcı etkileri vardır.

PRP nasıl yapılır?

Kişinin kendi kanından elde edilen PRP, cilt altına küçük miktarlarda enjekte edilerek uygulanır ve kan dolaşımıyla taşınabilecek miktarın çok üzerinde olan trombositler onarılması gereken bölgeye iletilerek hızlı yenilenme sağlanır. . PRP, uygulama alanındaki kolajen yapısını ve hücreler arasındaki bağı güçlendirir.

PRP uygulaması için kaç seans gereklidir?

Maksimum sonuç almak için birer ay arayla 3-4 seans PRP yapılmalıdır. Bu işlemi her yıl tekrarlayan kişilerin cildinde kalıcı bir ışıltı, canlılık ve iyileşme olur.

PRP’nin etkileri ne zaman görünür hale gelir?

Uygulamadan hemen sonra cilt parlar ve sıkılaşır. Tedavinin kalıcı etkisi 3-4 uygulamadan sonra net bir şekilde görülür.

PRP’nin herhangi bir yan etkisi var mı?

Deneyimli bir uzman tarafından gerekli hijyen koşullarına uygun olarak uygulanan PRP hiçbir yan etkiye neden olmaz. PRP kişinin kendi kanından elde edildiği için risksiz bir işlemdir. İşlem sonrası enjeksiyona bağlı hafif hassasiyet ve kızarıklık olabilir ve kısa sürede kendiliğinden düzelecektir.

Kimler PRP Yapamaz?

Hamilelere, kan sulandırıcı kullananlara, enfeksiyonlu olanlara, kanser veya kan hastalığı öyküsü olanlara PRP önerilmez.

PRP ve Kök Hücre Arasındaki Farklar

PRP uygulamasında hasarlı dokunun onarımını başlatan ve uyaran trombositler kullanılırken, kök hücre tedavisinde bir durumu tedavi etmek için yeni hücreler kullanılarak onarım sağlanır.

PRP kiti nedir?

PRP kiti, kanın alınması, saklanması, kanın özel santrifüjlenmesi ve bir kişiden alınan PRP’nin aynı kişiye geri verilmesi için gerekli malzemelerden oluşur. Her branş için özel olarak geliştirilmiş çok çeşitli yeni nesil PRP kitleri mevcuttur. Sağlık Bakanlığı onaylı yüksek kaliteli kit kullanılmalıdır. Piyasada bulunan bazı PRP kitlerinde, kanın vücuttan ayrıldığında pıhtılaşmasını önlemek için sodyum sitrat gibi oldukça zararlı maddeler eklenir.

Evde uygulanırsa zarar verir mi?

PRP kiti tıbbi bir üründür ve sadece kalifiye personel tarafından kullanılmalıdır. İşlemi tek başınıza PRP kitini kullanarak gerçekleştiremezsiniz. PRP tedavisinde önemli olan kişiden alınan kanın pıhtılaşmadan, bozulmadan ve içindeki proteinler çökelmeden kullanılmasıdır. Doğru PRP kitlerinin seçilmesi, hangi PRP kitinin hangi tedavide kullanılacağı ve hijyen uygulamasının başarısı açısından oldukça önemlidir.

PRP’nin Faydaları

PRP tedavisinin amacı cildi yenilemektir. Buna göre daha sıkı bir cilt ve sarkmaların azalması, kırışıklıkların azalması, cilt lekelerinin daha açık olması, cildin daha parlak olması ve yara izlerinin azalması gözlemlenir.

PRP nasıl elde edilir?

Kişiden steril koşullarda alınan kan örneği bir tüpe aktarılır. Özel bir sistemle santrifüj cihazında işlenir ve trombositten zengin plazma (PRP) tam kanın diğer bileşenlerinden ayrılarak kullanılır.

Kimler PRP Yaptırabilir?

Vücudundan az miktarda kan alınmasına herhangi bir kontrendikasyonu olmayan, cilt gençleştirme, yenilenmesi ve toparlanması gereken herkes PRP uygulaması yaptırabilir.

PRP Fiyatı

PRP uygulamasının fiyatlandırması tamamen kişiye özel planlanır. Fiyat, tedavi edilecek bölge sayısına ve o bölgelerin durumuna göre değişecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

PRP bir kök hücre tedavisi midir?

PRP tedavisi bir kök hücre tedavisi değildir. PRP prosedürü bazı kök hücreleri hasarlı bölgeye çekebilir, ancak gerçek kök hücre prosedürü çok daha farklıdır ve kök hücrelerin izole edilerek vücuda geri verilmesi ilkesine dayanır.

PRP tedavisi iş ve sosyal hayatı etkiler mi?

PRP tedavisinden hemen sonra iş ve sosyal aktivitelerinize devam edebilir misiniz? Ciltte nadiren görülebilen hafif renk değişikliklerini gidermek için soğuk kompres ve kapatıcı kullanmak yeterli olacaktır.

PRP diğer cilt gençleştirme yöntemleri ile birlikte kullanılabilir mi?

PRP lazer, radyofrekans, mezoterapi ve mikro iğneleme benzeri yöntemlerle uygulanabilir. Kullanıldığı yöntemlerin etkinliğini artırabilir ve iyileşme sürelerini kısaltabilir.

PRP İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

PRP işleminin yapılacağı gün sıcak banyo yapmaktan kaçının. Güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürün.

PRP ilaç mıdır?

Kişinin kendi kanından özel bir yöntemle elde edilen PRP, trombositten zengin bir plazmadır ve tamamen doğal bir içeriğe sahiptir. Kanın kendisinin iyileştirici gücünü konsantre etme ve kullanma sürecidir.

PRP’de kök hücre var mı?

PRP trombositten zengin bir kan ürünüdür ve yüksek miktarda doku iyileştirici element içerir. Ancak kök hücre içermez.