Whatsapp Phone

Baş Dönmesi – Vertigo

Baş Dönmesi Vertigo

Baş Dönmesi – Vertigo yaygın bir sorundur. Baş dönmeniz varsa, sersemleşmiş ve şaşırmış hissedebilirsiniz. Dengenizi kaybetmek üzereymiş gibi hissedebilirsiniz. Anksiyete veya ilaca tepki gibi pek çok şey başınızı döndürebilir. Ancak baş dönmesi, altta yatan bir tıbbi sorunun belirtisi olabilir. Sık veya ciddi baş dönmesi yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

GENEL BAKIŞ 

Baş dönmesi sersemlemiş veya kararsız hissetmektir. Birçok şey başınızın dönmesine neden olabilir. İç kulak bozuklukları yaygın bir nedendir. İç kulak hastalıkları arasında iç kulak enfeksiyonları (sağ üst), labirentit (ortada) ve vestibüler nörit (en sağda) yer alır.

Baş dönmesi – Vertigo nedir?

Sağlık hizmeti sağlayıcıları, baş dönmesini, bozulmuş veya rahatsız edici uzamsal yönelime sahip olarak tanımlar. Baş dönmesini sersemlemiş veya sersemlemiş hissetmek olarak tanımlayabilirsiniz. Düşmeden önce oturmanız gerektiğini hissedebilirsiniz. Sık veya şiddetli baş dönmesi yaşam kalitenizi etkileyebilir. İnsanlar baş dönmesini aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı şekillerde yaşarlar:

Olası Nedenler?

Baş Dönmesi Vertigo
Baş Dönmesi Vertigo

Baş dönmesi – Vertigo neden olur?

Bir şey denge duygunuzu etkilediğinde baş dönmesi olur. İstikrarlı bir denge duygusu, kulaklarınızdan, gözlerinizden, dokularınızdan ve merkezi sinir sisteminizden düzenli bir bilgi akışı gerektirir. Merkezi sinir sisteminiz bu bilgiyi vücudunuza dengeyi nasıl koruyacağını söylemek için kullanır.

Bir şey akışı bozduğunda, merkezi sinir sisteminiz bilgileri yanlış işleyebilir ve kendinizi kararsız ve baş dönmesi hissedebilirsiniz. İç kulak rahatsızlıkları, nörolojik durumlar, ilaçlar ve hatta stres başınızın dönmesine neden olabilir.

İç kulak bozuklukları

Diğer tıbbi durumlar

Diğer yaygın nedenler

Baş dönmesine neden olabilecek tıbbi durumlar ve diğer sorunlar şunları içerir:

BAKIM VE TEDAVİ

Baş dönmesi – Vertigo nasıl tedavi edilir?

Baş dönmesi tedavisi yukarıdaki nedenlere bağlıdır. Örneğin, iç kulak enfeksiyonunuz olduğu için başınız dönüyorsa, sağlık uzmanınız enfeksiyonu tedavi edecektir. Baş dönmesine neden olan ilaçlar alıyorsanız, sağlayıcınız vücudunuz ilaca alışana kadar faaliyetleri sınırlamanızı önerebilir. Bazı insanlar, baş dönmesinin bir iç kulak probleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye yardımcı olmak için bir vestibüler test dizisinden ve baş dönmesinin tedavisine yardımcı olmak için vestibüler rehabilitasyon tedavisinden (VRT) yararlanır. Vestibüler rehabilitasyon tedavisi, baş dönmesi semptomlarını yönetmek için egzersizleri içerir.

Baş dönmesini – Vertigo evde tedavi edebilir miyim?

Hayır, ama baş dönmesini yönetebilirsin. Baş dönmesi hissediyorsanız, baş dönmesi geçene kadar uzanın. Ayağa kalktığınızda, yavaş ve dikkatli hareket ettiğinizden emin olun.

Baş dönmesini tedavi etmemenin olası komplikasyonları veya riskleri nelerdir?

Baş dönmesi ciddi bir sorunun belirtisi gibi görünmeyebilir, ancak yine de sık sık başınız dönüyorsa bir doktorla konuşmalısınız:

Baş dönmesi – Vertigo önlenebilir mi?

Baş dönmesini önlemenin en iyi yolu, neden başınızın döndüğünü bulmaktır. Örneğin, susuz kaldığınızda başınız dönüyorsa, yeterince su içerek baş dönmesini önleyebilirsiniz. Baş dönmesine neden olan tansiyon ilacı kullanıyorsanız, sağlık uzmanınız farklı bir ilaç veya doz reçete edebilir. Ne yazık ki nörolojik bir bozukluk gibi baş dönmesine neden olan her şeyi önceden tahmin edemez veya önleyemezsiniz.

DOKTORU NE ZAMAN ARAMALI?

Bir sağlık uzmanı baş dönmesini ne zaman tedavi etmelidir?

Aşağıdaki durumlarda sağlayıcınızla konuşun:

Baş Dönmesi Vertigo
Baş Dönmesi Vertigo

SIKÇA SORULAN SORULAR

Baş dönmesi ve vertigo arasındaki fark nedir?

Vertigo ile , uzayda hareket ettiğinizi veya çevrenizin döndüğünü hissedersiniz. Baş dönmesi, genel bir dengesizlik hissidir.

Herkesin baş dönmesi nöbetleri vardır – gelip giden ani bir sersemlik. Ancak bazı kişilerde günlük yaşamlarını kesintiye uğratan şiddetli veya sık baş dönmesi görülür. Sık sık başınız dönüyorsa, uzman doktorunuz Op. Dr. Evren Ay Koç ile görüşün. Bu şekilde, neden başınızın döndüğünü ve baş dönmesini yönetmek için neler yapabileceğinizi bileceksiniz.