Whatsapp Phone

Kulak Tüpü Uygulaması

Kulak tüpü uygulaması

Timpanostomi ya da kulak tüpü uygulaması, kulak tüplerinin yerleştirilmesi ameliyatıdır. Kulak tüpleri, kulak zarınıza yerleştirilmiş küçük, içi boş silindirlerdir. Genellikle kronik orta kulak enfeksiyonları veya tedaviye direnen enfeksiyonları olan çocuklarda veya yetişkinlerde kullanılırlar.

Timpanostomi ile bir kulak tüpü orta kulağınızdaki sıvıyı boşaltmaya yardımcı olur.


Timpanostomi nedir?

Timpanostomi (tuhm-puh-NAA-stuh-mee), kulak burun boğaz (KBB) uzmanı tarafından kulak tüplerinin yerleştirilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Timpanostomi bazen kulak tüpü ameliyatı olarak adlandırılır.

Kulak tüpleri nedir?

Kulak tüpleri, kulak zarınıza (kulak zarı) yerleştirilen plastik veya metalden yapılmış küçük, içi boş silindirlerdir.

Timpanostomi ne kadar yaygındır?

Timpanostomi çocuklarda en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Gelişimsel sürecin bir parçası olarak geniz eti enfeksiyonları ve büyümesi nedeniyle orta kulağa giden havalanma kanalının (östaki) tıkanması sonrası orta kulakta sıvı birikimi ve ilaç tedavileri ile iyileştirilememesi sonucunda bu işlem pediatrik yaş grubunda daha sık uygulanmak durumundadır.  Daha az yaygın olmasına rağmen, yetişkinler için kulak tüpleri de yerleştirilebilir.

İnsanlar neden kulaklarına tüp takar?

Kulak tüpleri çoğunlukla birkaç orta kulak enfeksiyonu (akut otitis media) geçirmiş çocuklara yerleştirilir. Ayrıca orta kulakta üç aydan uzun süren sıvı birikimini ( efüzyon ) tedavi etmek için de kullanılırlar.

Yetişkinlerde, kulak tüpleri en yaygın olarak, hava basıncı değişikliklerinden kaynaklanan ağrılı bir durum olan barotravmayı tedavi etmek için kullanılır. Kulak tüpleri, kulağınızdaki sıvıyı boşaltmaya ek olarak, orta kulağınızda sıvı birikmesini önlemek için havanın içeri girmesine izin verir.

Bu koşullar tedavi edilmezse, konuşma güçlüğü veya kalıcı işitme kaybı gibi daha büyük sorunlara yol açabilir.

Timpanostomi ve miringotomi arasındaki fark nedir?

Miringotomi, orta kulağınızdaki fazla sıvıyı boşaltmak için kulak zarınızda bir kesi (kesik) yapmayı içerir. Bazen miringotomi bağımsız bir tedavi olarak yapılır. Bununla birlikte, çoğu zaman, kulak tüplerinin kulak zarınıza asıl yerleşimi olan timpanostomi ile birleştirilir.

Kulak Tüpü Uygulaması – 1 Günde Konforlu Yaşam

Timpanostomiye nasıl hazırlanabilirim?

Cerrahınız, kulak tüpü ameliyatı gününüzde neler bekleyebileceğiniz konusunda sizinle konuşacaktır. Tıbbi geçmişinizi ayrıntılı olarak gözden geçirecekler ve randevunuzdan önce herhangi bir ilaç almayı bırakmanız gerekip gerekmediğini size söyleyeceklerdir. Çoğu durumda, işleminizden önce birkaç saat aç kalmanız gerekir.

Kulak tüpü ameliyatı nasıl yapılır?

Kulak tüpü ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır. Yetişkinler duruma göre lokal anestezi ile yerleştirilebilir.

Ameliyat sırasında:

Bazı durumlarda, özellikle geçmişte timpanostominiz varsa, cerrahınız adenoidektomi (geniz eti ameliyatı) da yapabilir. Adenoid (geniz eti) ağzınızın çatısının üzerinde ve burnunuzun arkasında bulunan dokulardır. Bağışıklık sisteminizin bir parçasıdırlar ve vücudunuzu virüslerden ve bakterilerden korumaya yardımcı olurlar. Adenoidlerinizi çıkarmak, gelecekteki kulak tüpü ameliyatlarına olan ihtiyacı önleyebilir.

Kulak tüpü ameliyatı ameliyathanede yapılır. Genellikle 15 dakikadan daha az sürer ve ayaktan bir ameliyat olduğu için aynı gün eve gidersiniz.

Kulak tüpü ameliyatından sonra ne bekleyebilirim?

Kulak tüpü ameliyatından sonra iyileşme odasında biraz zaman geçireceksiniz. Ameliyattan ve anesteziden, uyuşukluk ve mide bulantısı gibi bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Cerrahınız, işleminizden sonra emin olmak için sizi kontrol edecektir. Enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik kulak damlası reçete edebilir. Ek olarak, cerrahınız yüzme ve duş gibi belirli aktiviteler sırasında kulak tıkacı takmanızı önerebilir.

Ameliyattan sonra, cerrahınız tüpleri izlemek ve çalıştıklarından emin olmak için birkaç ayda bir sizi kontrol edecektir. İşitme testi de önerebilirler.

Tüpler kulakta ne kadar kalır?

Kulak zarınız genellikle kulak tüpünü yerinde tutmak ve erken düşmesini önlemek için kulak tüpünün etrafını kapatır. Çoğu durumda, kulak tüpleri dokuz ila 18 ay içinde kendiliğinden düşer. Kulak tüpleriniz iki yıl içinde düşmezse, cerrahınız kulak tüpünü çıkarabilir.

Riskler / Faydalar

Timpanostominin avantajları nelerdir?

Timpanostomi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere önemli faydalar sunar:

Kulağınıza tüp sokmanın yan etkileri nelerdir?

Her türlü ameliyatta olduğu gibi kulak tüpü ameliyatının da bazı komplikasyonları olabilir. Bunlar şunları içerir:

Kulak tüpü ameliyatından kurtulmak ne kadar sürer?

Çoğu insan bir ila iki gün içinde daha iyi hisseder. Bu süre zarfında hafif ağrı hissedebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığı yönetmek için reçetesiz ağrı kesiciler alın.

İşe veya okula ne zaman dönebilirim?

Çoğu insan kulak tüpü ameliyatından 24 saat sonra işe, okula ve diğer normal rutinlerine devam edebilir.

Doktor Ne Zaman Aranır?

Doktorumuzu ne zaman aramalıyım?

Kulak tüpü ameliyatından sonra, aşağıdakileri geliştirirseniz sağlık uzmanınızı aramalısınız:

Siz veya çocuğunuz, enfeksiyonlar, kulak ağrısı veya işitme sorunları gibi kronik kulak sorunları yaşıyorsanız, timpanostomi yardımcı olabilir. Bu yaygın prosedür, dış ve orta kulağınız arasındaki boşluğu açarak hava basıncını eşitler ve fazla sıvının dışarı akmasına izin verir. Kulak tüplerinin sizin veya çocuğunuz için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla görüşün ve randevu alın..

İşitme kayıpları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için size faydalı olacak ve yol gösterecek olan TÜRKİYE İŞİTME ENGELLİLER DERNEĞİ (TİED) sayfası ilginizi çekebilir.