Whatsapp Phone

Burun Kemik Kıkırdak Eğriliği | Deviasyon

Burun Kemik Kıkırdak Eğriliği Deviasyon

Burun kemik kıkırdak eğriliği ya da Deviasyon Septum, burun boşluğunu ayıran septum, kıkırdak ve kemik merkez dışında olduğunda ortaya çıkar. Bazı insanlar sapmış bir septumla doğarlar. Diğerleri için, bir burun yaralanması buna neden olur. Kötü bir şekilde sapmış bir septum solunum problemlerine, tıkanıklığa ve baş ağrılarına neden olabilir. Cerrahi müdahale, sapmış bir septumu onarabilir.

Deviasyon septum nedir?

Nazal septum, burnunuzdaki kıkırdak ve kemiktir. Septum, burun boşluğunu (burnunuzun içinde) sağ ve sol olarak ikiye ayırır. Septum merkezden uzakta olduğunda veya burun boşluğunun bir tarafına eğildiğinde “sapmıştır”. Tıp alanında buna sapmış bir nazal septum veya Burun Kemik Kıkırdak Eğriliği denir.

Septum deviasyonu varsa ne olur?

Küçük bir sapmış septum ( burun kemik kıkırdak eğriliği Deviasyon ) varsa, hafif semptomlarınız olabilir veya hiç semptomunuz olmayabilir. Sapmış septumunuz ( burun kemik kıkırdak eğriliği Deviasyon ) daha şiddetliyse nefesinizi etkileyebilir, baş ağrısına neden olabilir veya enfeksiyonlara neden olabilir.

Septum deviasyonu ne kadar yaygındır?

Sapmış septumlar ( burun kemik kıkırdak eğriliği Deviasyon ) çok yaygındır. Sağlık uzmanları, insanların %80’inin sapmış bir septuma sahip olduğunu tahmin ediyor.

Septum deviasyonuna ne sebep olur?

Burun yaralanması, sapmış bir septuma ( burun kemik kıkırdak eğriliği Deviasyon ) neden olabilir. Burun yaralanmaları şunlardan dolayı meydana gelebilir:

Sapmış bir septum (burun kemik kıkırdak eğriliği Deviasyon ameliyatı) doğuştan da olabilir veya doğum sonrasında da meydana gelebilir. Sapma zor bir doğumdan veya bağ dokusu hastalığından olabilir .

Normal gelişimin bir sonucu da olabilir. Burun büyüdükçe septum da büyür ve bazen bir tarafa doğru büyüyebilir. Bu, tipik olarak sapmış bir septuma sahip olmanın en yaygın nedenidir.

Burun Kemik Kıkırdak Eğriliği Deviasyon
Burun Kemik Kıkırdak Eğriliği Deviasyon

Septum deviasyonunun belirtileri nelerdir?

Ciddi derecede eğriliği olan kişilerde burun şeklinde bir değişiklik olabilir.

Diğer sapmış septum semptomları şunları içerir:

Burnun bir veya iki tarafında nefes almada zorluk.

Septum deviasyonu nasıl teşhis edilir?

Uzman doktorunuz, belirtileriniz hakkında sorular sorarak başlayacaktır. Burnunuzun yakından muayenesini de içeren bir fiziki muayene yapacaktır. Burnunuzun dışına bakacak, burun deliklerinize parlak bir ışık tutarak burnunuzun içine kontrol edecektir. Kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanlığı olan bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Septum deviasyonu ( burun kemik kıkırdak eğriliği Deviasyon ) nasıl tedavi edilir?

Çoğu insan, semptomları olmadığı veya semptomları hafif olduğu için septum deviasyonu tedavisine ihtiyaç duymaz.

Sapmış bir septum tedavisi, septoplasti adı verilen bir ameliyattır. Solunum problemleriniz, sık sinüs enfeksiyonlarınız veya diğer rahatsız edici semptomlarınız varsa, septoplasti sizin için bir seçenek olabilir.

Septoplasti ( burun kemik kıkırdak eğriliği Deviasyon ameliyatı ) için kimler adaydır?

Sapmış septum semptomlarınız şiddetliyse, septoplasti adayı olabilirsiniz. Neyin en iyi olduğuna karar vermek için doktorunuz şunları değerlendirecektir:

Septoplasti (burun kemik kıkırdak eğriliği ameliyatı) sırasında ne olur?

Septoplasti genellikle bir ila iki saatlik tedavi prosedürüdür. Aynı gün eve gidebilirsiniz.

Bir septoplastinin üç ana adımı vardır:

Çoğu cerrah burundan septoplasti yapar. Bazen bir cerrah ayrıca sinüs cerrahisi (sinüsleri açmak için) veya rinoplasti (burnu yeniden şekillendiren bir “burun estetiği”) gerçekleştirir. Ameliyat türü, doktorunuzun tavsiyesine bağlıdır.

İyileşmem nasıl olacak?

Çoğu insanın yaptığı gibi ayakta ameliyat olacaksanız, aynı gün eve gideceksiniz demektir. Burnunuz birkaç hafta ağrılı, morarmış ve şişmiş olabilir. Bu süre zarfında burnunuzdan nefes almak rahatsız edici veya imkansız olabilir. Doktorunuz ağrı için ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için ilaç reçete edebilir.

Çoğu insan birkaç ay içinde tamamen iyileşir. Cerrahınız size ne beklemeniz gerektiğini söyleyecektir.

Septum deviasyonunu (burun kemilk kıkırdak eğriliği) önleyebilir miyim?

Bazı insanlar sapmış bir septumla doğarlar. Önlenemez.

Doğumda septum eğriliği yoksa, yaralanma riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Burnunuzu şu şekilde koruyabilirsiniz:

Septum deviasyonu (burun kemik kıkırdak eğriliği) olan insanlar için görünüm – prognoz nedir?

Çoğu insan için sapmış bir septum sorunlara neden olmaz. Zor semptomlarınız varsa, septoplasti sizin için doğru seçenek olabilir.

Ameliyat olan çoğu insan semptomlardan kurtulma yaşar. Bazen, septum tekrar sapacaktır. Bu doğal bir olaydır. Bu durumda doktorunuz başka bir septoplasti ameliyatı önerebilir.

Sapmış bir septumla kendime nasıl bakarım?

Doktorunuz tıkanıklığı, baş ağrısını veya yüz ağrısını hafifletmek için reçetesiz satılan ilaçları önerebilir. Özel ihtiyaçlarınız hakkında tavsiye almak için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Doktorumu ne zaman görmeliyim?

Nefes almada zorluk çekiyorsanız veya yaşam kalitenizi etkileyen semptomlar yaşıyorsanız, doktorunuza görünün. Sapmış bir septumunuz (burun kemik kıkırdak eğriliği deviasyon)olup olmadığını ve varsa ne kadar şiddetli olduğunu belirlemek için bir muayene talebiniz olabilir.

Doktoruma ne sormalıyım?

Randevunuz sırasında doktorunuza sorun:

Sapmış bir septum ( burun kemik kıkırdak eğriliği deviasyon ) yaygın bir durumdur. Çoğu insan hafif semptomlara sahiptir veya hiç semptom göstermez. Nefes almada zorluk, tıkanıklık, baş ağrısı, yüz ağrısı ve horlama gibi rahatsız edici semptomlarınız varsa, doktorunuza ulaşın. Rahatlama mümkün olabilir.

Son yıllarda septum deviasyonunun akciğer fonksiyonlarında olumsuz etkileri hakkında aşağıdaki linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

“Septum deviasyonunun akciğer fonksiyonları ve kan gazları üzerindeki olumsuz etkileri uzun zamandan beri araştırılmaktadır. Septum deviasyonu, kulak burun boğaz şikayetleri yanı sıra psikolojik ve diğer organ sistemlerini de etkileyebilir ve bazen oluşan bu sekonder etkiler burun tıkanıklığı şikayetini geride bırakabilir.”