Whatsapp Phone

Burun Eti Konka Cerrahisi

Burun Eti Konka Cerrahisi

Burun Eti Konka Cerrahisi | Hipertrofi Nedir?

Kronik burun tıkanıklığı veya burun tıkanıklığı genellikle alt konkanın genişlemesinden (hipertrofi) kaynaklanır. Burun tıkanıklığı normal solunumu bozabilir, hastaları ağızdan nefes almaya zorlayabilir ve sıklıkla günlük aktivitelerini etkiler. Bu gibi durumlarda burun eti konka cerrahisi ile müdahale edilir.

Burun Eti Konka Cerrahisi
Burun Eti Konka Cerrahisi

Burun solunumu uyku sırasında normal solunum yolu olduğundan, büyümüş konkalar ve burun tıkanıklığı da baş ağrısına ve horlama ve  obstrüktif uyku apnesi gibi uyku bozukluklarına katkıda bulunabilir.

İç Konka Hipertrofisi Tanısı

Genellikle ilk ziyaretinizde alt konka hipertrofisi teşhisi  konulabilir. Öykünüzü aldıktan ve bir muayene yaptıktan sonra, burnunuzun içini incelemek için bir endoskop, bir ucunda ışıklı ve diğer ucunda mercek bulunan küçük bir teleskop kullanacağız. MiniCAT  Instant CT  taraması ayrıca alt konka hipertrofisini de gösterecektir. Burun Eti Konka Cerrahisi gerektiren bir bulgu olursa sizinle paylaşılacaktır.

Türbin Azaltma Tedavileri

Alt konka  hipertrofisinin neden olduğu semptomları (çoğunlukla tıkanıklık) tedavi etmek için kullanılabilecek birkaç ilaç vardır. Bunlar şunları içerir:

Burun Eti Konka Ameliyatı
Burun Eti Konka Ameliyatı

Bu ilaçlar şişmeyi (iltihabı) azaltmaya ve burundan nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

İlaçlar yeterli değilse, alt konkalarınızın boyutunu küçültmek için basit bir işlem yapmamız gerekebilir.

Türbinoplasti Prosedürü

Genişlemiş (hipertrofik) konkaları gidermek için basit bir operasyon prosedürü gerçekleştirilir. Alt konka içindeki fazla dokuyu çıkarmak için emme cihazı olan küçük bir çubuk kullanılır. Prosedür sadece birkaç dakika sürer, neredeyse ağrısızdır ve nazal hava akışında çarpıcı bir iyileşme ile sonuçlanır. Burun eti konka cerrahisi, türbinoplasti veya hipertrofi hemen hepsi aynı anlama gelmektedir.

Bu genellikle hastaların hayattan zevk almaya geri dönmelerini sağlayan mükemmel bir uzun vadeli, dayanıklı çözümdür!

Konka küçültmede bazen tekrarlayan seanslar gerekebilir. Özellikle allerjik rinitli hastalarda şişme tekrarlayabilir ve 2 yıl sonra işlem tekrarlanabilir. lokal anestezi altında yapılan 15 dk lık bir işlem olduğundan genellikle hastaya bir yükü olmaz.

Ayrıca bu işlem gerektiğinde septoplasti (deviasyon operasyonu) ve burun estetiği ameliyatında rutin olarak uygulanır. Yani burun eti konka cerrahisi diğer operasyonlarla birlikte uygulanabilmektedir.

Türbinler Nedir ve Ne Yaparlar?

Konkalar, burun pasajlarına çıkıntı yapan iki süngerimsi kıvrılmış kemiktir. Burun boşluğunun her iki yanında bulunabilirler ve nazal septum ile ayrılırlar. Konkalar, kalın bir vasküler doku tabakasını kaplayan solunum epiteli ile kaplıdır. Konumlarına göre adlandırılan üç türbin vardır: alt, orta ve üst türbinler. Alt konka en büyük ve şişmeye ve hava akışını engellemeye en yatkın olanıdır.

Konkalar
Konkalar

Konkalar, burun boşluğu içindeki hava akışını yönlendirmekten sorumludur. Onları kaplayan yumuşak doku, solunan havanın nemlendirilmesinden, ısıtılmasından ve filtrelenmesinden sorumludur. Çeşitli koku ve kokuların tanınmasından sorumlu olan koku alma reseptörlerine zarar vermemek için havayı nemlendirmek önemlidir. Epitel tabakası aynı zamanda mikrobiyal veya kimyasal tahriş belirtilerinde hızlı bir bağışıklık tepkisini tetikleyen ilk immünolojik savunma hattıdır.

Türbinatların Şişmesine Neden Olan Nedir?

Burun Eti Konka Cerrahisi – Konka hipertrofisi çeşitli çevresel faktörlere ve enfeksiyonlara yanıt olarak gelişebilir. Konkaları örten mukoz membranlar çok sayıda kan damarı içerir ve çeşitli faktörlere tepki olarak kolayca büzülür veya şişerler. Konkalar alerjiler, kimyasal veya fiziksel tahrişler, sıcaklık değişiklikleri veya akut sinüs enfeksiyonları nedeniyle şişebilir. Bu, burundan geçen hava akımı tıkandıkça tıkanıklık yaratır. Bunlar genellikle geçici durumlardır ve konkalar normal boyutlarına döner ve kişinin tıkanıklığı giderilir.

Türbinatların Şişmesine Neden Olan Nedir
Türbinatların Şişmesine Neden Olan Nedir

Kalıcı iltihaplanma, alerjik reaksiyonlar ve çeşitli çevresel tahriş edici maddelere sürekli maruz kalma, konkaların kronik şişmesine neden olabilir. Bu genellikle alt konkalarda meydana gelir ve konka hipertrofisi olarak adlandırılır. Bu, kişinin burnundan nefes almasını zorlaştırır. Konka hipertrofisi, kronik sinüs enfeksiyonları ile ilişkilidir ve tedavi edilmemiş sapmış bir septumdan kaynaklanabilir.

Mukoza zarlarında tahrişe neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması veya altta yatan alerjilerin nazal steroid spreylerle tedavi edilmesi şişliği azaltabilir ve nefes almayı iyileştirebilir. Ancak bu şişlik kronik olduğunda, alt konkaların boyutunu küçültmek için ameliyat gerekebilir.

Konka Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşmem Nasıl Olacak?

İyileşmeniz, doktorunuzun ne kadar fazla dokuyu çıkarmak zorunda kaldığına ve konka ameliyatınızın balon sinüs dilatasyonu gibi başka bir sinüs açma prosedürü ile kombine edilip edilmediğine bağlı olarak değişebilir. Konsültasyonlarınız sırasında belirli ayrıntıları alacaksınız, ancak işte bazı genel kurtarma yönergeleri.

Bu prosedürler genellikle kemiği çıkarmaz, bu nedenle iyileşme aşırı zor değildir. Birkaç günden bir haftaya kadar havasız olacaksınız, ancak nefesiniz muhtemelen şimdiden daha iyi olacaktır. Azaltılmış türbinleriniz şişecek ve muhtemelen bir hafta kadar sarı veya kanlı kabuklarınız olacak. İlk 3-5 gün kanlı akıntınız olabilir ama bu hastaya göre değişir. 

Hastalar bölgenin rahatsız olduğunu söyler ama ağrılı olarak tanımlamıyorlar. Ekstra güçlü Tylenol alacaksınız ve bu yeterli olacaktır. Motrin, Advil ve Aleve gibi aspirin ve NSAID’lerden kanamaya neden olabileceğinden kaçınmanız gerekir. Sıkışıklık olabilir ve kötü bir soğuk algınlığınız varmış gibi hissedebilirsiniz.

İyileşmeye yardımcı olmak için yüzünüze gelen kan basıncını minimumda tutmanız gerekir. İlk hafta için sakin olun ve ardından aktivitenizi kademeli olarak artırın. İki hafta içinde istediğiniz gibi egzersiz yapabilirsiniz. Çoğu hasta, konka küçültme ameliyatından sonra sadece birkaç gün izin ister.

Konka Küçültme Ameliyatı Güvenli mi?

Bu güvenli bir prosedürdür. Doktorunuz, bu türbinoplastiler için en minimal invaziv yöntemleri kullanır. Burun Eti Konka Cerrahisi – Ameliyat sonrası bir miktar kanama ve kanlı akıntı olabilir, ancak bu, her 2-3 saatte bir nazal tuzlu su spreyi kullanılmasıyla önlenebilir. Bu işlemden sonra sinüslerinize nasıl bakacağınıza dair tüm talimatları size sağlayacağız. Bu çok başarılı, güvenli bir prosedürdür.

Konka Küçültme Ameliyatı Güvenli mi
Konka Küçültme Ameliyatı Güvenli mi

Türbin Küçültme Ameliyatı Olmadan Türbinlerdeki Şişmeyi Azaltabilir misiniz?

Evet, bunlar tüm hastalarımız için birinci basamak tedavidir. Kullandığımız ameliyatsız tedaviler şunlardır:

Bu Ameliyat Burnunuzun Farklı Görünmesine Neden Olur mu
Bu Ameliyat Burnunuzun Farklı Görünmesine Neden Olur mu

Bu Ameliyat Burnunuzun Farklı Görünmesine Neden Olur mu?

Hayır, burnunuzun, kemiğinizin ve kıkırdağınızın altında yatan yapısal desteği kaldırmayız. Bu prosedür, alt konkanın fazla yumuşak dokusunu basitçe ortadan kaldırır. Hastanın burnunun şeklini hiçbir şekilde değiştirmez. Konuyla ilgili yayınlara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Türbinatlar: normal ve anormal karşılaştırma
Türbinatlar: normal ve anormal karşılaştırma
Burun Eti Konka Ameliyatı Öncesi Sonrası
Burun Eti Konka Ameliyatı Öncesi Sonrası