Whatsapp Phone

Kepçe Kulak Ameliyatı Otoplasty

Kepçe Kulak Ameliyatı Otoplasty

Kepçe Kulak Ameliyatı Otoplasty – Kulakların başa ve yüze göre doğru pozisyonda olmaması estetik açıdan hoş olmayan bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Çok kolay ve iz bırakmayan bir estetik operasyon olan Otoplasti ile kepçe kulak sorunu günümüz tıbbında kolaylıkla giderilebilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Otoplasty (Otoplasti) nedir?

Otoplasti, çocuklarda ve yetişkinlerde görülen dış kulak yapısındaki bozuklukların cerrahi müdahale ile giderilmesi yöntemidir.

Kepçe kulak nedir ve ne gibi sorunlara yol açar?

Kepçe kulak en sık görülen kulak deformitesidir. Çoğunlukla kulak bölgesindeki kıkırdakların gevşekliğinden veya yetersiz kulak kıvrımlarından kaynaklanır. Bu nedenlerle gevşek bir yapıya sahip olan kulak öne veya yana eğilerek hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Genellikle her iki kulakta da görülür ancak nadir durumlarda sadece bir kulak kepçe kulağa benzeyebilir. Kepçe kulak, yol açabileceği her türlü psikolojik sorun için kesinlikle müdahale gerektirir ve modern tıbbın imkânları sayesinde basit bir ameliyatla kolaylıkla düzeltilebilmektedir.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı Otoplasty

Kulak kepçesinin şekillenmesi bebek henüz anne karnındayken gerçekleşir; kulak kepçesi 5-6 yaşına kadar gelişimini sürdürür ve bu yaşta son şeklini alır.

Kulak şekil bozukluklarından en çok etkilenen grup ise çocuklardır. Okul çağındaki çocuklara akranları tarafından verilen “kepçe” gibi takma adlar psikolojik sorunlar, derslere ilgisizlik, okula yabancılaşma gibi sorunlara neden olur. Bu nedenle kulak gelişimi tam olan çocuklarda otoplasti ile sorun giderilir.

Hangi yaş grubundaki çocuklar ameliyat olabilir?

Okul öncesi dönem çocukları psikolojik sorunlar yaşamadan, derse karşı ilgisizlik geliştirmeden ve okula yabancılaşmadan kepçe kulak ameliyatı olmalıdır. Erken yaşta yapılan bu ameliyatlarda psikolojik uyum çok daha kolaydır.

Kepçe kulaktaki anatomik problem nedir?

Kepçe kulak görünümüne üç anatomik deformite neden olur:

  1. Az gelişmiş kulak kıvrımı
  2. Derin konka
  3. Çıkıntılı kulak memesi

Bu deformitelerin her birinin şiddeti her hastada farklı olabilir. Ameliyat bu deformiteleri düzeltmeye yöneliktir.

Kepçe kulak ameliyatı otoplasty nasıl yapılır?

Otoplasti, erişkin bireylerde lokal anestezi altında, çocuklarda ve lokal anestezi uygulanamayacak hastalarda genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat sırasında kulağın arkasından bir kesi yapılır, kıkırdak bir törpü ile inceltilir ve ardından kesi dikilir.

Kulaktaki dikişler arkada kalacağı için önden bakıldığında fark edilmez.

Kepçe Kulak Ameliyatı Otoplasty Öncesi

Tüm operasyonlarda olduğu gibi otoplastiden en az bir hafta önce sigara ve alkol tüketimini bırakmanız önerilir. Bu hızlı bir iyileşme süreci için çok önemlidir. Ayrıca ameliyattan önce aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçlar almaktan kaçının. Bunların dışında düzenli olarak kullandığınız ilaçlar hakkında ameliyatı yapacak olan doktorunuza bilgi veriniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Otoplasty Sonrası

Estetik kulak ameliyatından sonra kulağınızı tamamen kaplayan çok sıkı olmayan bir saç bandı takacaksınız ve yaklaşık 3 hafta boyunca sürekli takacaksınız. Bu da eski haline dönmek isteyen kıkırdağı tutan dikişlere binen yükü azaltır. Kıkırdak yeni konumunda sertleşir ve iyileşir. Saç bandının bir diğer işlevi de kepçe kulak ameliyatından sonraki ilk günlerde ödemi azaltmak ve şişliğin daha çabuk inmesini sağlamaktır.

Kulakta duyu kaybı birkaç hafta sürebilir ki bu normaldir. Bu dönemde saç kurutmaktan ve fönle kurutmaktan kaçının.

Kepçe kulak ameliyatından sonra iz kalır mı?

Kepçe kulak ameliyatının kesisi kulak kepçesinin arkasına gizlenir. Bu nedenle başa arkadan bakıldığında bile fark edilmez.

Kepçe Kulak Ameliyatının Riskleri

Kıkırdak dokusunda enfeksiyon gelişme riski çok düşüktür ve cerrah bu riski daha da azaltmak için önlemler alacaktır ancak nadir durumlarda bu olabilir.

Kepçe kulaklı hastalar, kulak mümkün olduğunca başa yakın tutulursa sonuçtan memnun kalırlar. Fakat bu kulaklara doğal olmayan bir görünüm verir. Bu nedenle kulaklar başa gerektiği kadar yaklaştırılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk dönemde kulaklar biraz öyle görünebilir ancak ödem azaldıkça daha doğal bir görünüm kazanırlar.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatı

Ameliyat fiyatı kepçe kulak probleminin tek taraflı mı çift taraflı mı olduğuna, ek bir problemin olup olmamasına, kulak memesi probleminin varlığına ve anestezi tipine göre değişmektedir. Daha fazla bilgi ve fiyat detayları için bizimle iletişime geçin.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ağrılı Bir Ameliyat mıdır?

Kepçe kulak ameliyatı genellikle herhangi bir ağrıya neden olmaz. Sahip olabileceğiniz herhangi bir ağrı, ağrı kesicilerle giderilebilecek hafif ağrılar olacaktır.

Kepçe kulak ameliyatı kalıcı sonuç verir mi?

Ameliyattan sonra kulaklarda bir miktar açılma olabilir. Çocuklarda bu risk daha düşüktür. Uygun yöntemlerle ameliyat edilen ve sonrasında yeterli süre saç bandını takan hastalarda bu konuda minimum risk vardır.

Ameliyattan sonra normal aktivitelerime ne zaman dönebilirim?

Kadınlar ameliyattan sonra normal aktivitelerine devam ederken, erkeklerde bu süreç daha uzundur. Kadınların saçlarına aksesuar olarak saç bandı kullanmaları normal olduğu için ameliyattan hemen sonra normal aktivitelerine dönebilirler. Ancak erkeklerin saç bandı takma alışkanlığı olmadığı için erkeklerin normal aktivitelerine dönmeleri kadınlara göre biraz daha uzun sürebilir.

Otoplasti işitme sorunlarına neden olur mu?

Estetik amaçlı yapılan bu operasyonun işitme fonksiyonları ile ilgisi olmadığı için herhangi bir işitme problemine yol açması olası değildir.

Ataşehir İstanbul bölgesinde özel kliniğinde hizmet veren Op. Dr. Evren Ay Koç sorularınız için sizleri misafir etmekten memnuniyet duyar. Randevu ve iletişim için tıklayınız.