Whatsapp Phone

İşitme Kaybı

İşitme Kaybı

İşitme kaybı konuşmaları ve diğer sesleri duymayı zorlaştırır. Bazı insanlar yaşlandıkça işitme kaybı geliştirir, ancak bu bazen yaş tanımaksızın herkesi etkileyebilir. Bazı bebekler işitme kaybıyla (doğuştan işitme kaybı) doğarlar. Bazı işitme bozuklukları tedavi edilebilir ve önlenebilir.

GENEL BAKIŞ

İşitme kaybı nedir?

İşitme kaybı, konuşmaları anlamayı, takip etmeyi veya katılmayı zorlaştırabilir. Televizyonda ya da telefonda insanların söylediklerini takip etmekte zorlanabilir, doğanın hoş seslerini kaçırabilirsiniz. Önemli işitme kaybı, çalışma ve hayattan zevk alma yeteneğinizi etkileyebilir.

İşitme kaybı ne kadar yaygındır?

10 Amerikalıdan 1’inden fazlasında bir dereceye kadar işitme kaybı var. En yaygın duyusal işlemleme bozukluğudur. Bu bozukluklar, beyninizin işitme , görme, tat alma ve dokunma gibi duyulardan gelen bilgileri nasıl işlediğini etkiler.

Kimlerde işitme kaybı olabilir?

İşitme kaybı tüm yaşları, cinsiyetleri, ırkları ve etnik kökenleri etkiler. Yaşlı erişkinlerde işitme kaybı yaygındır ve 65 yaş üstü her 3 kişiden 1’ini ve 75 yaş üstü kişilerin yarısını etkiler. Yaşa bağlı işitme kaybına presbycusis denir .

İşitme kaybı bebekleri ve çocukları da etkiler. Tahminen 1000 bebekten 2’si bir tür işitme kaybıyla doğar. Çocuklarda işitme kaybı en yaygın doğum kusurlarından biridir . Doğumda mevcut olan bir duruma doğuştan bir durum denir.

İşitme kaybı türleri nelerdir?

Bir kulağınızda (unilateral) veya her ikisinde (bilateral) işitme kaybınız olabilir. Tip, hasarın işitme sistemi içinde nerede meydana geldiğine bağlıdır.

İşitme kaybı türleri şunları içerir:

İşitme kaybı ve sağırlık arasındaki fark nedir?

İşitme kaybı olan bir kişi, konuşmalara katılmak için sesleri yeterince iyi duyabilir. İşitme cihazlarını veya diğer tedavileri kullanarak işitme yeteneklerini geliştirebilirler.

Sağır olan biri çok az duyabilir veya hiç duyamaz. İşitme cihazları ve cihazları yardımcı olmuyor. Sağır olan bir kişi iletişim kurmak için işaret dili kullanabilir.

BELİRTİLER VE NEDENLER

İşitme kaybına ne sebep olur?

Yüksek sesler sıklıkla işitme kaybına neden olur. Bazen bu maruz kalma ani ve kısa sürelidir. Yüksek sesli bir konsere katılmak veya bir silah patlamasına yakın olmak işitme duyusuna zarar verebilir.

Uzun süreli gürültü maruziyeti birçok mesleği etkiler. Çiftçiler, inşaat işçileri, müzisyenler ve ordu mensupları en fazla risk altındadır. Mesleki işitme kaybı, ABD’de işle ilgili en önemli hastalıklardan biridir

İşitme kaybı olasılığınızı artıran diğer risk faktörleri şunları içerir:

İşitme kaybının belirtileri nelerdir?

İşitme kaybı yavaş yavaş olabilir. İşitme duyunuzu kaybettiğinizi fark etmeyebilirsiniz bile.

Çoğu insanda işitme kaybıyla ilgili herhangi bir ağrı olmaz. Bunun yerine, şunları fark edebilirsiniz:

Çocuklarda işitme kaybı belirtileri şunları içerir:

TEŞHİS VE TESTLER

Hangi doktor işitme kaybını teşhis eder ve tedavi eder?

İşitme kaybından şüpheleniyorsanız, şunları görebilirsiniz:

Odyologlar veya işitme cihazı uzmanları genellikle kulak burun boğaz uzmanlarıyla çalışır. Bir ekip olarak, işitmenizi iyileştirmeye yardımcı olmak için tüm işitme sorunlarınızı çözebilirler.

İşitme kaybı nasıl teşhis edilir?

Sağlayıcınız belirtilerinizi soracak ve fizik muayene yapacaktır. İşitme kaybına neden olabilecek enfeksiyon belirtileri veya diğer sorunları kontrol ederler.

İşitme kaybını ölçmek için bir doktorunuz bir odyogram gerçekleştirir. Bu işitme testi, hangi tür sesleri duyabildiğinizi ölçer. Test önlemleri:

Bir yaralanmanız veya olası bir tümörünüz varsa, CT taraması veya MRI çekebilirsiniz .

YÖNETİM VE TEDAVİ

İşitme kaybının komplikasyonları nelerdir?

İşitme kaybına sahip olmak, etrafınızdaki dünyadan kopuk hissetmenize neden olabilir. Sinirli, sinirli veya sinirli olabilirsiniz. Şiddetli işitme kaybı olan kişiler endişeli veya depresif hale gelebilir . İşitme kaybı olan çocuklar okulda zorlanabilir ve kötü notlar alabilir. Araştırmalar ayrıca yaşlı erişkinlerde işitme kaybı ile demans arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor .

İşitme kaybı nasıl yönetilir veya tedavi edilir?

İşitme kaybı tedavileri genellikle işitme kaybının tipine ve derecesine bağlıdır. Tedaviler şunları içerir:

Sigorta işitme cihazı masraflarını karşılar mı?

Sağlık sigortası işitme cihazları için teminat sağlayabilir — özel teminat için planınızı kontrol edin.

ÖNLEME

İşitme kaybını nasıl önleyebilirim?

Gürültüye maruz kalma, işitme kaybının en yaygın ve önlenebilir nedenlerinden biridir. Gürültüye bağlı işitme kaybını önlemeye yardımcı olmak için:

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

İşitme kaybı olan kişiler için prognoz (görünüm) nedir?

İşitme kaybının belirli türleri ve nedenleri tedavi edilebilir. Tedavi ile işitme duyunuzun çoğunu veya tamamını geri kazanabilirsiniz. Sensörinöral ve yaşa bağlı işitme kaybı genellikle kalıcıdır. Bu tür işitme kaybı olan çoğu kişi işitme cihazlarından yararlanır.

BERABER YAŞAMAK

Doktoru ne zaman aramalıyım?

İşitme kaybınız varsa veya şunları yaşarsanız, doktorunuz aramalısınız:

Doktorunuzdan bir not

Konuşmaları kaçırarak veya boğuk sesler duyarak hayattan geçmek sinir bozucu ve iç karartıcı olabilir. İşitme kaybı birçok insanı etkiler. Yardım istemekten utanmamalısın. Günümüzün işitme cihazları daha küçük ve çok gizlidir. Doktorunuz, etrafınızdaki seslerle tekrar uyum içinde olabilmeniz için işitme duyunuzu iyileştirmenin en iyi yolunu belirleyebilir.