Whatsapp Phone

Burun Estetiği

rinoplasti-burun-estetigi

Burun Estetiği olarak bildiğimiz Rinoplasti. Burnumuz yüzümüzün tam ortasında yer alan ve karşılaştığımız kişinin ilk dikkat ettiği organımızdır. Burnumuzun yüzümüzde yer alan diğer yapılarla olan oranı görüntümüzü doğrudan etkiler. Matematiksel ifadeyle altın orana yakın yüzler kadınlar için güzel ya da erkeler için yakışıklı ifadelerini kullandığımız yüze sahip kişilerdir. Yüzdeki tüm yapılar birbirleriyle belli bir orantıya sahiptir. Bu oran aşırı bozulduğunda bütünsellik açısından görsel olarak da bir bozulma olur.

Biz burada diğer yapıların bozukluğundan çok burun yapısındaki bozuklukların cerrahi müdahale ile giderilebileceği rinoplastiyi ele alacağız. Rinoplasti ya da burun estetiği burnumuzun yüzümüzdeki orantının optimum sınırlar içine çekilerek genel görünüşümüzdeki anormalliği cerrahi operasyonla düzeltme işlemi olarak ifade edilebilir.

Bu nedenle rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı en sık kullanılan estetik cerrahi işlemlerden biri haline gelmiştir. Aynı operasyon sırasında kıkırdak ya da kemik eğrilikleri varsa düzeltilebilir ve böylece hastanın sağlıklı nefes alan ve estetik bir buruna sahip olması sağlanır.

Estetik Burun Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti olarak da bilininen bu operasyon cerrahi müdahalelerle burunda yer alan şekil, eğrilik, kemik kırıkları ve bunlara bağlı nefes almayı güçleştirici sebeplerden dolayı burnun birinci işlevi olan rahat nefes almak ve güzel bir görünüme sahip olmak için yapılan operasyondur. Burun ameliyatı rinoplasti Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzman Doktorunuza göre en az dış güzelliğiniz kadar burun içi ve konforlu nefes almanız gerekmektedir. Burnunuzun şekli için nefes konforunuzdan vazgeçmek zorunda kalacak bir tercih yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

Bir kişi, burnunun şekli ile ilgili aşağıdaki sorunlardan bir veya birkaçından rahatsızsa, ameliyatı düşünebilir:

KBB Cerrahide en sık yapılan operasyonlardan olan burun ameliyatı, kişinin kendisini üzen burun görünümünü düzeltmeye yönelik bir operasyondur. Ancak bu işlem sırasında hastanın nefes almasını engelleyen eğrilik kemik ve kıkırdak da düzeltilmelidir.

Yüz Güzelliğinde Burnun Önemi

Burun Estetiği Rinoplasti Burun Ameliyatı
Burun Estetiği Rinoplasti Burun Ameliyatı

İdeal bir burun nasıl olmalıdır?

Burnun simetrik, orantılı, yüzün geri kalanıyla uyumlu ve doğal görünmesi beklenir. Güzel ve çekici bir burun, orantılı olmalıdır. Yüzümüzle orantılı ve kendi içinde bir burun yüz estetiği için önemlidir.
Burun estetiğinde amaç, hastanın yüzü ile orantılı, simetrik, doğal görünümlü, işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getiren bir buruna kavuşmasını sağlamaktır. Güzel bir burun yüzün diğer hatlarını da ortaya çıkartabilir. İdeal burun aslında insanın genel görünümünü güzel dedirtecek estetikte olan burundur.

Rinoplasti nasıl yapılır? Rinoplasti türleri:

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti ameliyatında kesi, burnun orta kutbu olarak kabul edilen bölgeye yapılır. Bu kesi yerinden burun derisi ve ardından kıkırdak doku kaldırılır. Burun fonksiyonlarına veya burun yapısındaki bozukluklara göre gerekli işlemler yapılır; tekrar burun orta direğine kıkırdak doku ve cilt geri yerleştirilir ve kesi kapatılarak operasyon tamamlanır. Açık rinoplasti, ameliyat sırasında tüm yapıların net bir şekilde görülmesini ve en iyi sonucu sağladığı için tercih edilen ameliyat yöntemidir.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplastide burun üzerinde yapılacak işleme göre çeşitli kesiler yapılır ancak kesiler burun deliğinden yapılır ve dışarıdan belli olmaz. Ameliyat sonrası gelişen şişlik, kapalı rinoplasti ameliyatında daha hızlı düzelir.

İki teknik karşılaştırıldığında açık rinoplastide cerrah burnun iç kısmına daha fazla hakimdir ve bu nedenle daha net bir yeniden şekillendirme yapabilir ancak iyileşme süreci biraz daha uzun olabilir. Hafif olsa da hafif bir yara izi kalması muhtemeldir. Kapalı rinoplastide cerrahın tecrübesi çok önemlidir. Bu teknikte iyileşme süreci hasta için hem daha rahat hem de daha kısadır. Ayrıca burun deliklerinden yapıldığı için iz bırakmaz.

Rinoplasti ne kadar sürer?

Hastanın konforu için genel anestezi önerilse de duruma göre lokal ya da genel anestezi altında yapılan bu operasyon ortalama 2-3 saat sürmektedir.

Burun ameliyatı ağrılı bir işlem midir?

Çoğu hasta rinoplasti sonrası bekledikleri kadar ağrı hissetmediklerini söylerler. Ameliyat sırasında buruna uygulanan ilaçlar ameliyat sonrası ağrıyı engeller.

Kimler rinoplasti yaptırabilir?

18 yaşından büyük hastalar rinoplasti yaptırmaya uygundur. Estetik operasyonlarda hastanın fiziksel özellikleri, yaşı, beklentileri, anatomik yapısı ve mevcut sağlık sorunları dikkatle değerlendirilmeli ve hastaya uygun yöntem seçilmelidir. Operasyon hastaya özel olmalıdır.

Doktor Seçimi

Burun estetiği operasyonları özellikle yüze bütüncül yaklaşımı olan ve burnun fonksiyonel yapısını onarabilen uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyattan önce hasta, mevcut ilaçları ve genel sağlık durumu ile ilgili tüm detayları estetik ameliyatı yapacak cerrah ve anestezi uzmanına bildirmelidir. Ameliyattan önce mutlaka cerrahına üst solunum yolu enfeksiyonları, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, karın ağrısı, grip, soğuk algınlığı, uçuklar geçirebileceğini bildirmelidir. Ameliyattan 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar, bitki çayları, balık yağı almayı bırakın ve özel bitkisel kür uygulamalarından kaçının. Sigaranın iyileşme sürecini olumsuz etkileyeceğinden, ameliyattan 2-3 hafta önce sigarayı sınırlamanız önerilir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası

Rinoplasti Fiyatı

Burun estetiği fiyatları ameliyatın yapılacağı hastaneye ve yapılacak işlemlere göre değişmektedir. Ameliyat süresi yapılacak işlemin niteliğine göre uzar.

Sadece burun ucu düzeltmesi yapılacak bir hastaya uygulanan fiyatlandırma ile hem burun estetiği hem de solunum fonksiyonlarının düzeltilmesi olacak bir hastaya uygulanan fiyatlandırma arasında fark vardır. Rinoplasti fiyatları doktordan doktora değişebileceği gibi aldığınız hizmetin kapsamına göre de değişebilir. En ucuz burun estetiği ifadesi ne kadar yanlışsa en iyi rinoplasti yapan doktor ifadesi de o kadar yanlıştır. Sizin için ödeyebileceğiniz makul rakam neyse uygun fiyat odur. İstanbul’da fiyat araştırması yapacak olursanız fiyat skalasının çok geniş olduğunu görebilirsiniz. Yazımın başından itibaren vurguladığım konu aslında maddi manevi güvenebileceğiniz bir doktor size en ucuz ameliyatı gerçekleştiren doktordur.

Burun Estetiği Rinoplasti Ameliyatı
Burun Estetiği Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplastinin riskleri nelerdir?

Risksiz ameliyat yoktur ancak bu riskleri iyi bilen ve bunlara karşı önlem alabilen bir cerrah tarafından ameliyat olmak önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Estetik burun ameliyatı ile birlikte burun eti ve burun tıkanıklığı ameliyatları yapılabilir mi?

Burun eti ve septum eğriliği gibi burun tıkanıklığına ve nefes alma sorunlarına neden olan durumlar rinoplasti ile birlikte düzeltilebilir. Her iki konuda da uzman doktor seçmeniz önemlidir.

Burun ucu estetiği nedir? (Tipplasti)

Burun ucu estetiği, burun sırtında belirgin bir köprü, eğrilik veya tümsek gibi herhangi bir sorunu olmayan ve burun ucuna yapılacak küçük bir müdahale ile görünümü düzeltilebilen hastalara uygulanır.

Halk arasında burun ucu estetiği ameliyatı olarak bilinen uç estetiği, burun ucu sarkması, gaga burun ucu, geniş burun ucu gibi estetik sorunları düzeltmek için yapılan operasyonlara verilen isimdir.

Uç estetiği kısa sürer ve genellikle lokal anestezi altında uygulanır. Ameliyattan sonra hastada çok hafif şişlik gelişebilir ancak genellikle morluk olmaz. İyileşme süresi diğer burun ameliyatlarına göre çok daha kısadır ve kişi çok kısa bir dinlenme süresinin ardından hemen normal aktivitesine dönebilir.

Ameliyatsız estetik burun yöntemleri nelerdir?

Burun dolgusu

Ameliyatsız estetik burun uygulaması olarak da bilinen burun dolgusu, cerrahi müdahale olmaksızın yapılan burun şeklindeki değişiklikleri ifade eder. Hyaluronik asit gibi cilde hacim veren dolgu maddeleri uygun tekniklerle burun bölgesine enjekte edilir. Bu işlemde burun boşlukları, girintiler, kontur eksiklikleri ve asimetriler geçici olarak tedavi edilir. Belirli zaman aralıklarında tekrarlanmalıdır.

Burun ucu botoksu

Botoks, burnun dudakla birleştiği burun ucuna kas içinden uygulanabilir. Botoksun etkisiyle kas gevşediği için burun ucunda nispi bir artış sağlanır.

İplik kullanarak burun ucunu kaldırma

Ameliyatlarda kullanılan dikişlerle uygulanan bir işlemdir. Bu prosedür diğer uygulamalar gibi uzun süreli kalıcılık sağlamaz.

Estetik cerrahi ile septum deviasyonunu düzeltmek mümkün müdür?

Septum, burun boşluğunu ortadan ikiye bölen, önde kıkırdak, arkada kemikten oluşan, mukoza ile kaplı burnun bir parçasıdır. Septum deviasyonu, yani burnun orta hattındaki bu kıkırdak veya kemik kısmının bir tarafa eğildiği fiziksel bir bozukluk, solunum sıkıntısı nedenlerinden biridir. Bu eğilme önde veya arkada olabilir. Bu eğilmenin meydana geldiği taraftaki geçit daralır ve nefes almada zorluğa neden olur.

Burun eti ve septum deviasyonları KBB (Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahı)  cerrahları tarafından rinoplasti ile eş zamanlı olarak ameliyat edilebilir.

Burun törpüsü nedir?

Burun törpüleme, burun sırtının yüksekliğini azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Burun estetiği operasyonlarında kullanılan eğe kullanılarak burun dorsal yüksekliği istenilen seviyeye indirilir.

Burun kemerinin çok yüksek olduğu durumlarda cerrahın takdirine bağlı olarak fazla kısım törpüleme veya eksizyon ile alınabilir ancak burun kemeri bölümünün törpülenerek istenilen seviyeye getirilmesi daha kontrollü bir işlemdir.

Sinüzit hastaları burun ameliyatı olabilir mi?

Sinüzit hastalarının burun estetiği yaptırmak için herhangi bir kontrendikasyonu yoktur.

Burun ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Rinoplastide kullanılan açık teknikte işlemi gerçekleştirmek için burun delikleri arasında küçük bir kesi yapılır, bu nedenle burnun bu kısmında çok hafif bir iz kalması muhtemeldir. Yara iyileşmesi kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden bu iz her hastada aynı gibi gözükmemektedir. Doğru yerden kesilerek yapılan açık rinoplastilerde neredeyse hiç iz kalmaz.

Ameliyattan sonra şişlik ve morluklar ne kadar sürede iyileşir?

Geçmişte yapılan burun estetiği ameliyatlarının çok yoğun şişlik ve morluklara neden olduğu doğrudur. Ancak günümüzde kullanılan teknikler ve teknolojik gelişmeler sayesinde çok daha az yaygındır. Ameliyat sırasında alınan önlemler, tampon kullanılmadan yapılan ameliyatlar, ameliyat sonrası soğutma maskeleri şişlik ve morlukları önlemek veya en aza indirmek için oldukça etkili yöntemlerdir. Kişinin doku yapısına, alerjik olup olmamasına bağlı olarak alınan tüm önlemlere ve yapılan tedavilere rağmen oluşabilecek şişlik ve morluklar bir hafta veya on gün sonra tamamen geçer.

Burun ameliyatı koku alma duyusu kaybına neden olur mu?

Ameliyat sırasında yapılan herhangi bir estetik ve fonksiyonel müdahale, burnun koku alma işlevini yerine getirdiği kısımdan uzaktır. Yani o bölgeye kesi vb. herhangi bir müdahale yapılmadığı için bu operasyon koku alma fonksiyonunu etkilemez.

Sadece ameliyattan kısa bir süre sonra burunda ödemden dolayı hafif bir burun tıkanıklığı olur, bu da şişlik azalıncaya kadar koku alma duyusunu bir miktar etkileyecektir.

İstanbul’un En iyi Rinoplasti Doktoru ?

En çok aranan bu cümle için bir kaç söz söylemek istiyorum. En iyi doktor ya da en iyi ameliyat yapan doktor, ünlülerin doktoru, en ünlü cerrah gibi bir doktor arıyorsanız vakit kaybediyorsunuz demektir. En iyi doktor sizin doktorunuzdur. En iyi cerrah da sizi ameliyat eden ve frekansınızın tuttuğu doktordur. Sizi anlayan, istediğinizi kavrayan ve beklentilerinize karşılık vermeye arzulu işini severek yapan her doktor iyidir.

Doktor seçiminizi yaparken doktorunuzun bulunduğu lokasyon ve size yakınlığı önemlidir. İstanbul içinde yaşıyorsanız bunu dert etmeyebilirsiniz. İkinci olarak operasyon sonrası da öncesi kadar sizinle ilgilenecek mi ya da ilgileniyor mu? Çok yüksek ücret istenmesi ve süper lüks bir hastanede ameliyat olmanız ameliyatınızın başarılı geçeceği anlamına gelmediği gibi tam tersi durumda da başarısız olacağı anlamına gelmez. Yani doktor seçerken kesenize uygun ve yaşam kalitenizi aşmayacak bütçeye göre hareket edebilirsiniz.

Ben Ataşehir ilçesinde Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahı olarak rinoplasti  ameliyatı yapan bir doktorum. Yurtdışı yurtiçi hastalarımın tümüne söylediğim gibi iyi doktor ödediğiniz rakama bakmaz. Ne kadar paranız olduğuna ve hangi hastaneyi seçtiğinize de, iyi doktor hastasının gözünün içine bakar ve elinden gelenin en iyisini yapar. Herkese sağlıklı günler dilerim. Rinoplasti Burun Estetiği ile ilgili diğer yazılarımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ayrıca bilgilendirme amaçlı ülkemizde faaliyet gösteren Kulak Burun Boğaz doktorlarının künyelerine ulaşabileceğiniz linkleri de paylaşıyorum.
TÜRK KULAK BURUN BOĞAZ BAŞ VE BOYUN CERRAHİSİ DERNEĞİ
TÜRK KULAK BURUN BOĞAZ BAŞ VE BOYUN CERRAHİSİ YETRLİLİK KURULU