Whatsapp Phone

Burun Travması

Burun Travması

Kırık Burun (Burun Travması)

BURUN TRAVMASI, SPOR YARALANMASI, ARABA KAZASI YA DA BENZERİ BİR TRAVMA SONUCU BURNUN KIRILMASIYLA OLUŞUR. BİR BURUN KIRIĞI, ÇATLAMIŞ VEYA KIRILMIŞ BURUN KEMİKLERİ VE/VEYA KIKIRDAK İÇERİR. BURUN KIRIĞI TEDAVİLERİ, MANUEL OLARAK YENİDEN HİZALAMAYI VE – CİDDİ VAKALARDA – AMELİYATI İÇERİR. HIZLI TEDAVİ, KALICI BURUN TIKANIKLIĞI VE KOZMETİK DEĞİŞİKLİKLERDEN KAÇINMANIZA YARDIMCI OLUR.

GENEL BAKIŞ

Burun Kırığı

BURUN KIRIĞI

Motorlu araç kazaları, spor yaralanmaları veya diğer travmatik olaylar burnun kırılmasına neden olabilir.

Kırık burun (kırık burun) nedir?

Burun kemiklerinizi veya kıkırdaklarınızı kırdığınızda kırık bir burun olur. Araba kazaları, spor yaralanmaları veya fiziksel kavgalar gibi travmatik olaylar sırasında burun kırılmaları meydana gelebilir.

Burun kemiği kırıkları ne kadar yaygındır?

Burun kırıkları çok yaygındır ve tüm yüz kırıklarının %40 ila %50’sini oluşturur .

İstatistiksel olarak, burun kemiği kırıkları erkeklerde ve doğumda erkek olarak atanan kişilerde kadınlara ve doğumda kadın olarak atananlara göre iki kat daha yaygındır.

BELİRTİLER VE NEDENLER

Burnunuzun kırıldığını nasıl anlarsınız?

Kırık burun belirtileri şunları içerir:

Burun Travması neden olur?

Künt kuvvet travması, burnun kırılmasına neden olabilir. Bu, aşağıdakiler sırasında meydana gelebilir:

TEŞHİS VE TESTLER

Burun Travması nasıl teşhis edilir?

Bir sağlık kuruluşu fizik muayene yapacaktır. Burnunuzun köprüsünün çevresine hafifçe bastıracaklar ve tıkanıklıkları kontrol etmek için burun pasajlarınızın içine bakacaklar.

Çoğu durumda, görüntüleme testleri gerekli değildir. Bununla birlikte, sağlayıcınız ek yüz travmasından şüpheleniyorsa şunları önerebilir:

YÖNETİM VE TEDAVİ

Burun Travması için ne yapıyorlar?

Tedaviler burnunuza buz uygulamaktan ameliyat olmaya kadar değişir. Sizin için doğru olan tedavi, yaralarınızın ciddiyetine bağlıdır.

Burun travması veya kırığı tedavileri şunları içerir:

Buz ve ağrı kesiciler

Bir burun kırığı burnunuzu eğri veya şekilsiz yapmadıysa, düzeltmeye veya ameliyata ihtiyacınız olmayabilir. Çoğu durumda, reçetesiz ağrı kesiciler ( asetaminofen veya ibuprofen gibi ) almak ve buz paketleri uygulamak, kırık burun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sağlık hizmeti sağlayıcınızın tüm yönergelerine uyduğunuzdan emin olun.

Septal hematomun boşaltılması

Şiddetli travma vakalarında, septumunuzun (burnunuzun iki burun deliğinizi ayıran kısmı) bir veya her iki tarafında bir nazal hematom gelişebilir. Septal hematom, septumunuzda biriken bir kan havuzudur.

Tedavi edilmediğinde septal hematom septumunuzda perforasyona (deliğe) yol açabilir. Ayrıca, eyer burun deformitesi olarak bilinen bir durum olan çökmüş bir burun köprüsüne neden olabilir. Bu komplikasyonları önlemek için sağlık uzmanınızın septal hematomu boşaltması gerekecektir. Bir yaralanmadan 24 saat sonra doku nekrozu (doku ölümü) başlayabileceğinden , bu işlemi mümkün olan en kısa sürede yapmalıdırlar .

Manuel yeniden hizalama

Yaralanmanızın bir sonucu olarak burun kemikleriniz hizasının dışına çıktıysa, bir sağlık uzmanının onları yeniden hizalaması gerekecektir. Bunu yapmak için, burnunuzu lokal anestezi ile uyuştururlar , ardından kemiklerinizi ve kıkırdaklarınızı nazikçe yerine geri iterler. (Yaşınıza ve yaralarınızın ciddiyetine bağlı olarak genel anestezi önerebilirler.)

Sağlayıcınız manuel yeniden hizalama yapmadan önce birkaç gün bekleyebilir. Bu, önce şişliğin bir kısmının inmesini sağlar.

Sağlayıcınız burun kemiklerinizi yeniden hizaladıktan sonra, burun deliklerinizin içine gazlı bez ve burnunuzun dışına pansuman yerleştirebilir. Bazı durumlarda geçici bir atel de yerleştirebilirler. Yaklaşık bir ila iki hafta içinde tamponu ve sargıyı çıkarabileceksiniz.

Sağlık uzmanınız ayrıca enfeksiyonu önlemek için size antibiyotik verebilir .

Cerrahi müdahale

Ciddi şekilde kırılmış bir burnunuz varsa, burun kemiklerinizi yeniden hizalamak ve tıkanmış nefes almayı gidermek için ameliyat olmanız gerekebilir. Bir cerrah burun rekonstrüksiyon prosedürlerini gerçekleştirirken, bir sağlayıcı genellikle rahatınız için size genel anestezi verir.

Burun rekonstrüksiyon ameliyatları şunları içerir:

Kırık bir burnun iyileşmesi ne kadar sürer?

Genel olarak, kırık bir burnun iyileşmesi yaklaşık üç ila altı hafta sürer.

ÖNLEME

Burun Travması riskimi nasıl azaltabilirim?

Burun kırıklarını tamamen engelleyemezsiniz. Ancak riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var:

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Burnum kırılırsa ne bekleyebilirim?

Kırık bir burun genellikle acil bir durum değildir, ancak yine de mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız. Hızlı tedavi, şekil bozuklukları veya nefes alma güçlükleri gibi uzun vadeli komplikasyon riskinizi azaltabilir.

Hafif burun kırıkları tedavi gerektirmeyebilir. Ancak ciddi bir kırığınız veya birden fazla kırığınız varsa, tedaviye veya ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Ne tür bir tedavi alırsanız alın, iyileşmeniz altı hafta veya daha kısa sürmelidir.

BERABER YAŞAMAK

Doktorumu ne zaman görmeliyim?

Aşağıdaki durumlarda sağlık uzmanınızı görmelisiniz:

Acil servise ne zaman gitmeliyim?

Kırık burun tedavisini takiben, aşağıdaki durumlarda acil servise başvurmanız gerekebilir:

Doktoruma hangi soruları sormalıyım?

Burnunuz kırılmışsa, doktorunuza aşağıdakiler gibi birkaç soru sormak isteyebilirsiniz:

SIKÇA SORULAN SORULAR

Burun travması sonucu oluşan kırık kendi kendine iyileşir mi?

Kırık bir burun sadece birkaç hafta içinde kendi kendine iyileşebilir. Ancak burnunuz bir sağlık uzmanı düzeltmeden önce iyileşirse, kalıcı şekil bozukluğu veya nefes almada zorluk gibi kalıcı komplikasyonlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almak önemlidir.

Sizin veya sevdiklerinizin burnunun kırıldığını düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidin. Yaralarınızın boyutunu belirleyebilir ve uygun bir tedavi planı önerebilirler. Kırık bir burun genellikle acil bir durum olmasa da, potansiyel komplikasyonlar geliştirmeden önce erken tedavi görmek önemlidir. 

Özellikle spor yaralanmalarında sporcunun tekrar eski performansına ulaşması için psikolojik destek alması söz konusu olabilir. Bu nedenle burun travması tıbbi tedavisinin uzman bir psikiyatr ile birlikte yapılması tedavi sürecini hızlandırabilir.