Whatsapp Phone

Geniz Eti Ameliyatı

Geniz Eti Ameliyatı

Adenoidektomi (Geniz Eti Ameliyatı)

Geniz Eti Ameliyatı Adenoidektomi, çocuğunuzun adenoid bezlerini çıkarmak için yapılan ameliyattır. Bir enfeksiyon veya alerji nedeniyle geniz eti şişmiş veya büyümüşse, çocuğunuzun bu ameliyata ihtiyacı olabilir. Çocuğunuz genişlemiş geniz eti nedeniyle solunum problemleri veya sık kulak ve sinüs enfeksiyonları yaşıyorsa, geniz eti ameliyatı yardımcı olabilir.

Geniz Eti

GENİZ ETİ GENİZ ETİ

GENEL BAKIŞ

Ağzın arkasında bulunan adenoidler.

Geniz Eti Ameliyatı Adenoidektomi nedir?

Bir adenoidektomi veya adenoid çıkarılması, çocuğunuzun adenoid bezlerini çıkarmak için yapılan ameliyattır . Adenoidler, üst solunum yolunuzda burnunuzun arkasında bulunan küçük doku topaklarıdır. Adenoidler yetişkinlerde körelmiş bir organ olarak kabul edilir (amacı olmayan bir kalıntı).

Geniz eti bezleri çocuğunuzun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır . Virüsler ve bakteriler gibi soluduğunuz mikroplarla savaşırlar. Adenoidler genellikle çoğu çocuk 13 yaşına geldiğinde küçülür ve kaybolur.

Geniz eti çocuğunuzun vücudunu virüslerden ve bakterilerden korumaya yardımcı olurken, bazen şişer ve büyür. Bu şişlik ( iltihap ) enfeksiyonlar, alerjiler veya başka sebeplerden kaynaklanabilir . Bazı çocuklar anormal derecede büyük adenoidlerle de doğabilirler.

Çocuğunuzun hava yolunu kısmen tıkıyorsa, şişmiş adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Kim geniz eti ameliyatı adenoidektomiye ihtiyaç duyar?

Adenoidektomi çoğunlukla 1 ila 7 yaş arası çocuklar içindir. Çocukların geniz eti doğal olarak 7 yaş civarında küçülmeye başlar ve ergenlik çağında neredeyse tamamen yok olur.

Geniz Eti  Ameliyatı Adenoidektomi neyi tedavi eder?

Adenoidektomi, çocuğunuzun hava yolunu kısmen tıkayarak sorunlara neden olabilen büyümüş adenoidleri tedavi eder. Daralmış bir hava yolu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere tedavi gerektiren bir dizi soruna neden olabilir:

Bir doktor, bir çocuğun adenoidektomiye ihtiyacı olup olmadığını nasıl belirler?

Bir sağlık uzmanı, sağlık öyküsü aldıktan sonra, çocuğunuzun geniz etlerini bir röntgen filmi veya çocuğunuzun burnuna yerleştirilen küçük bir kamera ile inceleyecektir.

Çocuğunuzun semptomlarına ve geniz etinin görünümüne bağlı olarak, sağlayıcınız geniz etinin alınmasını önerebilir.

Geniz eti ameliyatı ne kadar yaygın?

Adenoid çıkarılması son derece yaygındır. Çocukların aldığı en yaygın ameliyatlardan biridir.

PROSEDÜR AYRINTILARI

Geniz Eti Ameliyatı Adenoidektomi için nasıl hazırlanmalıyım?

Çocuğunuzun ameliyattan önceki günler ve haftalarda hangi ilaçları alması veya almaması gerektiği konusunda sağlık uzmanınızın talimatlarına uyun. Örneğin, doktorunuz size aspirin, ibuprofen ve çocuğunuzun kanını sulandırabilecek diğer ilaçlardan kaçınmanızı tavsiye edebilir.

Oruç tutmak (geçici olarak yemek yememek ve içmemek) konusunda sağlayıcınızın talimatlarına uyun. Çocuğunuzun midesi ameliyat için boş olmalıdır.

Çocuğunuzu soğuk algınlığı, grip veya diğer solunum yolu enfeksiyonu belirtileri açısından da izlemelisiniz. Çocuğunuz önceden hastalanırsa, sağlayıcınız ameliyatın ertelenmesini önerebilir.

Geniz Eti Ameliyatı Adenoidektomi sırasında ne olur?

Bir adenoidektomi, bir kulak, burun ve boğaz (KBB) cerrahı tarafından gerçekleştirilen basit, nispeten kısa bir prosedürdür. Çoğu çocuk ameliyatlarının olduğu gün eve gider.

  1. Çocuğunuz genel anestezi altına alınacak , yani sürekli uykuda olacak. Herhangi bir acı hissetmeyecekler.
  2. Cerrah, uyurken çocuğunuzun ağzını açacak ve adenoidlerini alacaktır. Ameliyatı çocuğunuzun ağzından yapacaklar, bu da çocuğunuzun cildinde görünür kesikler (kesiler) yapmak zorunda kalmayacakları anlamına gelir.
  3. Cerrah, kanamayı durdurmak için çocuğunuzun ağzındaki kesi yerine ısıtılmış bir tel uygulayabilir. Bu tekniğe elektrokoterizasyon ameliyatı denir .

Cerrah aynı zamanda çocuğunuzun bademciklerini de ( tonsillektomi ) şişmişse ve semptomlara neden oluyorsa alabilir. Bu ameliyatlar genellikle birlikte yapılır.

Geniz Eti Ameliyatı Adenoidektomi ne kadar sürer?

Bir adenoidektomi hızlı bir prosedürdür. Ameliyat sadece yaklaşık 30 dakika sürer.

Bir adenoidektomiden sonra ne olur?

Çocuğunuzun bakım ekibinin üyeleri, çocuğunuzun anesteziden uyanacağı uyanma odasına götürecektir. Çocuğunuz uyandığında, bir sağlayıcı nefes alabilmesini, öksürebilmesini ve yutabilmesini sağlayacaktır.

Muhtemelen aynı gün eve gidebileceksiniz. Sağlayıcınız çocuğunuzu izlemek isterse, bir gece hastanede kalmaları gerekebilir.

RİSKLER / FAYDALAR

Geniz eti alınmasının faydaları nelerdir?

Adenoidektomi, çocuğunuzun semptomlarını hafifletebilen güvenli bir ameliyattır. Geniz eti çocuğunuzun bağışıklık sisteminin bir parçası olmasına rağmen, geniz etinin çıkarılması bağışıklık sistemini zayıflatmaz. Bağışıklık sistemleri son derece uyumludur. Çocuğunuzun mikroplarla savaşmak için adenoidlere ihtiyacı yoktur. Genişlemiş adenoidler olmadan aslında daha sağlıklı olacaklar.

Adenoidektominin riskleri nelerdir?

Adenoidektomi güvenli bir prosedürdür. Yine de, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, potansiyel (ancak nadir) riskler vardır.

Onlar içerir:

Çocuğunuzun geniz etinin yeniden büyümesi de mümkündür. Geniz eti çocuğunuzun geniz yolunun çok gerisinde olduğu için dokudaki tüm izleri çıkarmak imkansızdır. Doku sorun yaratmaya devam ederse, çocuğunuzun iki kez ameliyat olması gerekebilir. Bu son derece nadirdir.

KURTARMA VE GÖRÜNÜM

Adenoidektomi geçirmiş bir çocuğun prognozu (görünümü) nedir?

Bir adenoidektomiden sonra, bir çocuk neredeyse her zaman tamamen iyileşir. Çocuklar çok daha az nefes alma ve kulak problemleri ile daha sağlıklı bir yaşam sürmeye devam ediyor. Geniz eti olmayan çocukların bağışıklık sistemleri, geniz eti olan çocuklar kadar güçlüdür.

Adenoidektomi için iyileşme süresi nedir?

Çocuğunuz ameliyattan sonraki bir veya iki hafta içinde iyileşmelidir. Bu arada, aşağıdaki gibi semptomlar yaşayabilirler:

Çocuğunuz iyileşme sürecinde birkaç gün ağrı kesiciye ihtiyaç duyabilir. Sağlayıcınız, çocuğunuzun yutması daha kolay olacak sıvı formda ağrı kesici ilaçlar verebilir.

İyileşme sırasında çocuğuma nasıl bakabilirim?

Çocuğunuzun ne kadar dinlenmeye ihtiyacı olduğu ve hangi faaliyetlerden kaçınması gerektiği konusunda sağlık uzmanınızın talimatlarına uyun. İyileşirken çocuğunuzu korumak için, onları hasta edebilecek mikroplara maruz kalabilecekleri yerlerden kaçının. Burun yollarını tahriş edebilecek dumanlı ortamlardan kaçınmak da iyi bir fikirdir.

Çocuğunuz iyileşme döneminde bazı yiyecekleri tolere etmekte zorlanabilir. Kural olarak, boğazlarını ve burun kanallarını tahriş edebilecek baharatlı, gevrek veya asitli (narenciye gibi) yiyeceklerden uzak durun. Bunun yerine, onları yemeye ve içmeye teşvik edin:

Çocuğum ne zaman okula dönebilir?

Okula dönmenin ne zaman güvenli olduğu konusunda sağlayıcınızın talimatlarına uyun. Pek çok çocuğun iyileşme sürecinin bir parçası olarak dinlenmek için okuldan en az bir hafta uzakta olması gerekir.

Doktorumuzu ne zaman aramalıyım?

Ameliyattan eve götürdükten sonra çocuğunuzu yakından izleyin. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuzu arayın:

Geniz Eti Ameliyatı Adenoidektomi, çocuğunuzu kulak enfeksiyonlarından, sinüs enfeksiyonlarından, solunum ve uyku problemlerinden kurtarabilen yaygın bir prosedürdür. Çocuğunuzun bu prosedüre ihtiyacı varsa, sağlık uzmanınıza onu buna nasıl hazırlayabileceğinizi sorun. Sağlayıcınıza iyileşme zaman çizelgesini sorun, böylece siz ve çocuğunuz ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Çocuğunuzun korkacak bir şey olmadığını görebilmesi için doktorunuzun ameliyatı bir oyuncak ayı veya özel bir oyuncak üzerinde “yapmasını” sağlayın. Tüm sorularınızın önceden yanıtlanmış olması size ve çocuğunuza ameliyatı planlarken daha fazla rahatlık ve güven sağlayabilir.

Daha fazla bilgi almak için instagram sayfamızı ziyaret edebilir ya da telefonla bizi arayabilirsiniz.