Whatsapp Phone

Kulak Kiri Temizliği

Kulak Kiri Temizliği

Tedavi edilmeyen kulak kiri birikmesi işitme kaybına, tahrişe, kulağınızda ağrıya, baş dönmesine, kulaklarınızda çınlamaya ve diğer sorunlara yol açabilir. Çoğu durumda kulak kiri sıkışması tehlikeli değildir ve semptomlar tedavi ile ortadan kalkar. Kulak kiri tıkanıklığı tedavileri, kulak kiri yumuşatmak için damlalar veya doktorunuzun kliniğinde küçük bir işlemle çıkarılmasını içerir.

GENEL BAKIŞ

Kulak kiri tıkanıklığı, kulak kanalınızın içinde kulak kiri (buşon) biriktiğinde meydana gelir.

Serumen (buşon) impaksiyonu nedir?

“Cerumen impaction”, kulak kiri tıkanıklığı için tıbbi terimdir. Kulak kiri (buşon) kulak sağlığında önemli rol oynar. Kulaklarınızı temizler ve toz, kir ve enfeksiyondan korur.

Birçok faydasına rağmen, kulak kiri çok fazla biriktiğinde sorunlara neden olabilir. Kulak kiri sıkışması kulak ağrısı, kaşıntı, kulak çınlaması, işitme kaybı veya diğer sorunlara neden olabilir. Gerektiğinde, bir sağlık uzmanı kulak kirini giderme konusunda size yardımcı olabilir.

Etkilenmiş kulak kiri geliştirme olasılığı en yüksek olan kimdir?

Kulak kiri tıkanıklığı herkesin başına gelebilir. Çocukların yaklaşık %10’unda ve yetişkinlerin %5’inde bulunur.

Etkilenen kulak kiri aşağıdaki kişilerde meydana gelme olasılığı daha yüksektir:

BELİRTİLER VE NEDENLER

Serumen impaksiyonunun belirtileri nelerdir?

Etkilenen kulak kiri belirtileri şunları içerebilir:

Kulak kiri birikmesine ne sebep olur?

Bazı insanlar doğal olarak daha fazla kulak kiri ürettikleri için kulak kiri oluşur.

Aşağıdaki durumlarda da kulak kiri etkisi alabilirsiniz:

Etkilenen kulak kiri çıkarılmazsa ne olur?

Tedavi edilmezse aşırı kulak kiri, kulak kiri tıkanıklığı semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Bu semptomlar işitme kaybı, kulak tahrişi, kulak çınlaması ve diğer sorunları içerebilir. Kulak kiri birikmesi de kulağınızın içini görmeyi zorlaştırabilir ve bu da potansiyel sorunların teşhis edilmemesine neden olabilir. Kulak kiri temizliği uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

TEŞHİS VE TESTLER

Serumen impaksiyonu nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz fiziki muayene yapacaktır . Bu ziyaret sırasında, kulak kiri birikmesi olup olmadığını görmek için otoskop adı verilen özel bir aletle kulaklarınızın içine bakarlar.

KULAK KİRİ TEMİZLİĞİ YÖNETİM VE TEDAVİ

Etkilenen kulak kirinden nasıl kurtulursunuz?

Etkilenen kulak kiri tedavileri hem evde hem de ofiste aşağıdaki yöntemleri içerir:

Herhangi bir tedaviyi denemeden önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Kulaklarınızı doğru şekilde temizleyin

Kulağınızın dışını bir bezle temizleyin. Duş veya banyodan sonra kulaklarınızı mümkün olduğunca kurulayın.

Hiçbir koşulda kulak kanalınıza pamuklu çubuklar dahil hiçbir şey koymamalısınız. Pamuklu çubuk kullanmak kulak zarınıza zarar vermekle kalmaz , aynı zamanda kulaklarınızı daha fazla kulak kiri yapmaya teşvik edebilir. (Aşağıdaki “Ek Sık Sorulan Sorular” bölümünde pamuklu çubuklardan neden kaçınmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.)

Kulak kirini çözmek için solüsyonlar kullanın

Kulak kanalınızda serumenolitik solüsyonlar (kiri çözen solüsyonlar) kullanabilirsiniz. Bu çözümler şunları içerir:

Bu çözümlerle, etkilenen kulağa birkaç damla damlatırsınız ve karşı tarafa uzanırsınız. Bu şekilde solüsyon etkilenen kulağınıza damlayabilir. Bu yağlar idareli kullanılmalıdır. Reçetesiz satılan bir kulak kiri giderici kullanıyorsanız verilen yönergeleri izleyin.

Kulak Yıkama

Başka bir seçenek de kulağınızı yıkamak veya şırınga etmektir. Bu, kulak kanalınızı su veya salin solüsyonu ile durulamak için bir şırınga kullanmayı içerir. Genel olarak, önce bir serumenolitik solüsyon kullanarak mumu yumuşatmalısınız. Ardından, bir ampul şırıngasıyla kulağınızı nazikçe sulayacaksınız.

Ofis içi kulak kiri temizleme

Son olarak, doktorunuz kulak kirini özel aletler kullanarak manuel olarak çıkarabilir. Serumen kaşığı, forseps, irigasyon veya aspirasyon cihazı kullanabilirler. Genel olarak, bu prosedürlerin tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer.

ÖNLEME

Kulak kiri oluşumunu nasıl önleyebilirim?

Kulak Kiri Temizliği için kulaklarınıza herhangi bir şey sokmayın. Pamuklu çubuk kullanıyorsanız, sadece kulağınızın dış kısmında kullanmalısınız. Bir doktor kulak kirini yılda bir defadan fazla kulaklarınızdan çıkarmak zorunda kalırsa, kulak kirinin birikmesini durdurmak için ne önerdiklerini sorun.

GÖRÜNÜM / PROGNOZ

Serumen etkileşimsem ne bekleyebilirim?

Gömülü kulak kiri can sıkıcı ve rahatsız edici olsa da, genellikle tehlikeli değildir. Yine de, kulak ağrısı, baş dönmesi veya işitme kaybı gibi etkilenmiş kulak kiri semptomları fark ederseniz bir doktor aramalısınız.

Bazı insanlar diğerlerinden daha fazla kulak kiri üretir ve bunu çıkarmak için rutin tedavilere ihtiyaç duyabilir. Kulak kirini yumuşatmanın ve kulaklarınızı sağlıklı tutmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

BERABER YAŞAMAK

Doktoru ne zaman görmeliyim?

Kulak ağrısı, kaşıntı, kulak çınlaması, baş dönmesi, işitme kaybı veya kulaklarınızda dolgunluk hissi gibi kulak kiri çarpması semptomları geliştirirseniz bir dokotra başvurun.

Aşağıdakilere sahipseniz hemen tıbbi yardım almalısınız:

Doktorunuza hangi soruları sormalıyım?

Doktorunuz size kulak kiri birikiminden nasıl kurtulacağınızı söyleyebilir. İşte sormak isteyebileceğiniz birkaç soru:

SIKÇA SORULAN SORULAR

Fazla kulak kirini çıkarmak için pamuklu çubuk kullanabilir miyim?

Birçok insan kulaklarını temizlemek için pamuklu çubuk kullanır. Ancak araştırmalar, pamuklu çubukların aslında daha fazla kulak kiri üretimine neden olabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, pamuklu çubukların kulak kanalınızın içindeki küçük tüyleri uyarmasıdır. Bu tüyleri uyardığınızda kulak kanalınızın içindeki bezlere daha fazla kulak kiri yapması için mesaj gönderirler. Unutmamanız gereken en önemli nokta kulak kiri temizliği ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman bir hekime başvurmanız olacaktır.

Kulak kiri tıkanıklığını tedavi ederken başka nelerden kaçınmalıyım?

Ev kullanımı için aspirasyon cihazları kullanmayın. Çoğu insan için etkili değildirler ve çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı bunları önermez.

Kulak kirini gidermek için doğal bir yöntem olarak tanıtılan kulak mumları etkisizdir. Ayrıca dış kulağınızda ve kulak kanalınızda yanık gibi yaralanmalara da neden olabilirler. Hatta kulak zarınızı delebilir (yırtabilirler).

Kulak Burun Boğaz Doktorunuzdan bir not.

Unutmayın, kulak kiri tek başına kötü değildir. Kulaklarınızı temizler ve enfeksiyon kapmalarını engeller. Ancak kulak kiri birikirse tahriş, kaşıntı ve işitme kaybı gibi sorunlara neden olabilir. Yalnızca kulaklarınızın dışını temizlemek ve kulak kirini yumuşatmak için damla veya su kullanmak güvenlidir. Bir alet kullanarak kulak kirini çıkarmak için her zaman doktorunuza başvurmalısınız. Kulak kiri temizliği için detaylı bilgiye bize ulaşarak elde edebilirsiniz.