Whatsapp Phone

Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu

Yanak Dolgusu Nedir?

Yanak dolgusu, elmacık kemiklerinde yaşa bağlı hacim kaybı durumlarında yüze istenilen formu vermek, doğuştan gelen deformasyonları veya kaza veya travmalardan kaynaklanan kayıpları gidermek için kullanılan bir yöntemdir. Doktor, elmacık kemiğine istenilen form ve hacmi vermek için hyaluronik asit dolgu maddeleri, yağ dolgu maddeleri veya kök hücre bazlı yağ dolgu maddeleri enjekte eder.

Dolgu için hangi malzemeler kullanılır?

Yanak dolgusu 3 şekilde yapılabilir: 1. Vücudumuzdaki nemlendirici bir madde olan hyaluronik asit enjekte edilir. 2. Hastanın kalçasından veya karın bölgesinden alınan yağ, o hastanın yüzüne enjekte edilir. 3. Liposuction ile alınan yağ, kök hücre replikasyonu için Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına gönderilir ve yeterli sayıda kök hücre hastanın kendi yağı ile birlikte yüze enjekte edilir.

Ağrılı bir uygulama mı?

Hyaluronik asit ile yanak dolgusu yapılmadan önce hastaya iğne girişinin yaratacağı ağrıyı en aza indirmek için anestezik krem ​​sürülür.

Yağ enjeksiyonu ile yanak dolgusu liposuction gerektirir.

Yanaklarda en sık görülen şekil bozuklukları nelerdir?

Yanaklarda en sık görülen şekil bozuklukları yaşa bağlı hacim kayıplarıdır.

Doldurma uygulaması şu durumlarda yararlıdır:

Dolgu uygulamaları vücuttaki tüm hacim kayıplarını gidermek ve yaşlanmanın etkilerini gidermek için kullanılır.

Yanak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yanak dolgusu hyaluronik asit ile yapılıyorsa işlem öncesi hastaya anestezik krem ​​sürülür; yaklaşık yarım saat içinde krem ​​etkisini gösterir ve ardından hastaya işlem uygulanır.

Yanak dolgusu yağ dolgusu ile yapılıyorsa bunun öncesinde hastadan liposuction ile yağın izole edilmesi ve yağın enjekte edilebilir hale getirilmesi gerekir.

Yanak dolgusu kök hücre bazlı yağ dolgu maddeleri ile yapılıyorsa, hastadan liposuction ile alınan yağlar, kök hücrelerin çoğaltılması için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir kök hücre laboratuvarına gönderilir ve ardından enjekte edilir.

Yanak dolgusunu kimler uygulamalı?

Yanak dolgusu hyaluronik asit kullanılarak yapılıyorsa Plastik Cerrah veya Dermatolog veya Medikal Estetik işlemlerinde uzmanlaşmış doktorlar tarafından yapılır.

Yanak dolgusu yağ enjeksiyonu veya kök hücre bazlı yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa sadece plastik cerrah tarafından yapılabilir.

Başvuru süresi

Hyaluronik asit kullanılarak yapılan yanak dolgusu en fazla 1 saat kadar sürer. İşlem öncesi hastaya anestezik krem ​​sürülür; yanak dolgusu işlemi anestezik kremin etkisini gösterme süresi olan yarım saat olmak üzere toplam 1 saat, doktor tarafından yapılan dolgu uygulaması en fazla yarım saat sürer.

Yağ enjeksiyonu ile gerçekleştirilen yanak dolgusunda öncelikle minimum 1 saat süren liposuction yöntemi ile hastadan yağ alınması gerekir ve sonraki enjeksiyon ile dolgu işlemi için harcanan süre de dahil olmak üzere operasyon yaklaşık 2 saat sürer.

Kök hücre bazlı yağ enjeksiyonu ile gerçekleştirilen yanak dolgusunda liposuction yöntemi ile hastadan yağ alınır. Alınan yağlar daha sonra Sağlık Bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına gönderilir. Hücrelerin istenilen sayıya ulaşması 3-4 hafta sürer, ardından hastaya enjekte edilir.

Dolgu işleminin konvansiyonel cerrahiye göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Hyaluronik asit kullanılarak yapılan yanak dolgusu işlemi doktor muayenehanesinde yapılır. Anestezi gerektirmez. Ağrısızdır. Hasta işlemden hemen sonra normal günlük aktivitelerine dönebilir.

Yanak dolgusu yağ enjeksiyonu veya kök hücre bazlı yağ enjeksiyonu ile yapılıyorsa hastadan liposuction ile yağ alınması gerektiğinden sadece cerrahi olarak yapılabilir.

Yanak dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Hyaluronik asit kullanılarak yapılan yanak dolgusunun etkisi 6 ay-1 yıl, yağ enjeksiyonu ile yapılanın 2-3 yıl, kök hücre bazlı yağ enjeksiyonu ile yapılanın etkisi ise yaklaşık 5 yıl sürmektedir.

Yanak dolgusunun yan etkileri

Yanak dolgusunun yan etkisi yoktur.

Yanak dolgusunun iyileşme süreci nasıldır?

Hyaluronik asit kullanılarak yapılan yanak dolgusu iyileşme süresi gerektirmez. Nadir durumlarda soğuk kompres ve dışarıdan uygulanan kremler ile giderilebilen hafif ödem veya morluklara neden olabilir.

Yağ enjeksiyonu veya kök hücre bazlı dolgu uygulamalarında iyileşme süreci 1-2 hafta sürebilir.

Elmacık kemiği dolgusu kimlere yaptırılamaz?

Doktorlar tarafından dolgu uygulaması belirtilmeyen hastalar bu işlemi yaptıramazlar.

Yanak dolgusu sonrası ödem ve şişlik olur mu?

Hyaluronik asit kullanılarak yapılan bir yanak dolgusu işlemi, soğuk uygulama ve dışarıdan uygulanan kremler ile kolayca çözülebilen iğne girişine bağlı hafif şişlik ve morluklara neden olabilir.

Dolgu işlemi yağ enjeksiyonu ve kök hücre bazlı yağ enjeksiyonu

Elmacık kemiği dolgusu güvenli bir işlem midir?

Yanak dolgusu uzmanlar tarafından yapıldığı sürece güvenli bir işlemdir.

Yanak Dolgusu Kalıcı mı?

Hyaluronik asit kullanılarak yapılan yanak dolgusunun etkisi 6 ay – 1 yıl sürer. Yağ enjeksiyonu ile yapılan yanak dolgusunun etkileri 2-3 yıl, kök hücre bazlı yağ enjeksiyonu ile yapılanın etkisi ise yaklaşık 5 yıl sürmektedir.