Whatsapp Phone

Dil Bağı | Ankyloglossia

Dil Bağı Ankyloglossia

Dil Bağı (Ankyloglossia), çocuğunuzun dilinin ağzının dibine yapışık kaldığı bir durumdur. Semptomlar emzirmen ve konuşma güçlüğünü içerir. Basit bir cerrahi prosedür sorunu tedavi edebilir.

Dil bağı nedir?

Ankyloglossia olarak da bilinen dil bağı, bir kişinin dilinin ağzının tabanına yapışık kaldığı bir durumdur . Bu, lingual frenulum (dilinizi ve ağzınızın tabanını birbirine bağlayan ince bir doku şeridi) normalden daha kısa olduğunda ortaya çıkar. Kısa bir frenulum dilinizin hareketini kısıtlayabilir.

Ankyloglossia en çok yenidoğanlarda ve küçük çocuklarda görülür, ancak yetişkinlerde de olabilir. Emzirme (emzirme) zorlukları ve konuşma sorunları ile ilişkilidir . Dil bağı doğuştan gelen bir durumdur, yani insanlar onunla doğar.

Ön dil bağı ile arka dil bağı arasındaki fark nedir?

Dil Bağı - Ankyloglossia
Dil Bağı – Ankyloglossia

Ön dil bağı, çocuğunuzun ağzının önünde, dilinin ucuna yakın bir yerde, alt dişlerinin ve diş etlerinin hemen arkasındadır. Genellikle ince bir ağ gibi görünür. Arka dil bağı (bazen “gizli” dil bağı olarak adlandırılır), daha arkada, ağız tabanının dilleriyle birleştiği yerdedir ve görmeyi zorlaştırır.

Ön dil bağları arka dil bağlarından daha yaygındır.

Dil bağı kimleri etkiler?

Herkes dil bağı geliştirebilir. Bazı durumlarda, ankyloglossia kalıtsaldır (ailelerde olduğu anlamına gelir). Dil bağı çoğunlukla yeni doğanları ve küçük çocukları etkiler. Ancak daha büyük çocukların ve yetişkinlerin bu duruma sahip olması mümkündür.

Bu durum ne kadar yaygındır?

Ankiloglossia, yenidoğanların %10’una kadar ortaya çıkar (çalışmaya ve dil bağının tanımına bağlı olarak).

Dil bağı geçer mi?

Bazı durumlarda, çocuklar büyüdükçe dil bağına alışmayı öğrenirler. Ancak ankiloglossia sorunlara neden oluyorsa, bazı belirtiler yaşla birlikte kötüleştiğinden erken tedavi etmek en iyisidir.

BELİRTİLER VE NEDENLER

Dil bağının belirtileri nelerdir?

Dil bağı semptomları hafif ila şiddetli arasında değişir. Çocuğunuzun dili kalp şeklinde görünebilir veya içinde bir çentik olabilir. Çoğu durumda, ankiloglossia, semptomların günlük yaşamı etkilemeyecek kadar hafiftir.

Yenidoğan dil bağı şunlara neden olabilir:

Emziriyorsanız, çocuğunuzun dil bağıyla ilgili belirtileri de olabilir:

Küçük çocuklarda dil bağı belirtileri şunları içerebilir:

Yetişkin dil bağı şunlara neden olabilir:

Dil bağı neden olur?

Fetal gelişim sırasında dil ve ağız tabanı birbirine kaynaşır. Zamanla dil, ağız tabanından ayrılır. Sonunda, sadece ince bir doku bandı (lingual frenulum) dilin altını ağzın tabanına bağlar.

Bebek büyüdükçe dilin altındaki küçük doku bandı küçülür ve incelir. Ankiloglossili çocuklarda doku bandı kalın kalır ve bu da dili hareket ettirmeyi zorlaştırır.

TEŞHİS VE TESTLER

Dil bağı nasıl teşhis edilir?

Bebeklerde ankiloglossia genellikle bir çocuk doktoru veya emzirme danışmanı tarafından teşhis edilir.

Diş hekimleri genellikle daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde dil bağı teşhisi koyar.

Dil bağı konuşmayı etkiler mi?

Dil bağının konuşma üzerindeki gerçek etkisi tam olarak anlaşılamamıştır. “t”, “d”, “z”, “s”, “th”, “n” ve “l” dilsel sesleri telaffuz ederken çocuğunuzun dilinin damağıyla temas etmesi gerekir. Dilleri ciddi şekilde kısıtlandığında ve ağzının çatısına ulaşamadığında, çocuğunuz artikülasyon (telaffuz) ile ilgili sorunlar yaşayabilir.

Konuşma terapisi, ankiloglossisi olan birçok çocuk için faydalıdır. Optimal sonuçlar için dil bağı ameliyatı da gerekli olabilir.

DİL BAĞI TEDAVİSİ

Dil Bağı
Dil Bağı

Dil bağı emzirmeyi nasıl etkiler?

Emzirirken yeterli bir sızdırmazlık oluşturmak için bebeğinizin dilini çene çizgisinin üzerine uzatması gerekir. Bebeğinizde dil bağı varsa bu mümkün değildir. Emzirme sırasında meme ucunu ağızlarında tutmak için genellikle diş etlerini kullanmaya çalışırlar. Bu acı verici olabilir.

Dil bağı ameliyatı gerekli midir?

Bazı durumlarda, dil bağı belirgin semptomlara neden olacak kadar şiddetli değildir. Dil bağı olan ancak beslenme, yutkunma veya konuşma sorunu olmayan bebekler ve küçük çocuklar tedaviye ihtiyaç duymayabilir.

Çocuğunuzda dil bağı varsa ve beslenmede sorun yaşıyorsa, doktorları dil bağı ameliyatı yaparak dil frenulumunu kesebilir. Buna frenektomi denir (frenülektomi, frenotomi veya dil bağı bölümü olarak da bilinir). Bebeklerde genellikle sakinleştirici uygulanmadan yapılır.

Dil bağı ameliyatı bebekler için minimum rahatsızlık verir. Küçük çocuklar ve yetişkinler işlemden önce ağrı kesici ilaçlar veya genel anestezi alabilirler .

Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, dil bağı prosedürü aşağıdakiler de dahil olmak üzere komplikasyon riskleri taşır:

Dil bağını tedavi etmezsem ne olur?

Tedavi edilmediği takdirde, orta ila şiddetli dil bağı vakaları aşağıdakileri içeren sorunlara neden olabilir:

Dil bağını önleyebilir miyim?

İnsanlar dil bağı ile doğduğu için bunu önlemenin bir yolu yoktur. Daha ciddi dil bağı vakalarında, erken teşhis ve tedavi, başarılı bir iyileşmenin anahtarıdır.

Çocuğumda dil bağı varsa ne bekleyebilirim?

Dil bağı olan bebeklerin ve çocukların çoğu küçük cerrahi ve/veya konuşma terapisi ile tamamen iyileşir. Bazılarının tedaviye hiç ihtiyacı olmayabilir.

Sağlık uzmanıma hangi soruları sormalıyım?

Bebeğinizde dil bağı varsa, sağlık uzmanlarına sormak isteyebileceğiniz bazı sorular şunlardır:

Dil bağı, potansiyel beslenme sorunlarına veya konuşma sorunlarına yol açabilen nispeten yaygın bir durumdur. Doğuştan dil bağı olan kişiler zamanla tedavi görmeden iyileşebilirler. Ancak çoğu durumda dil bağı ameliyatı gereklidir. Bu basit prosedür sırasında, çocuğunuzun cerrahı dil frenumunu klipsleyerek dilinin serbestçe ve kısıtlama olmadan hareket etmesini sağlar. Dil bağı ameliyatı, ankiloglossia semptomlarını hafifletmenin basit bir yoludur. Çocuğunuzun doktoruna tedavi seçenekleri ve zaman çizelgeleri hakkında danışın.