Whatsapp Phone

Tonsillektomi – Bademcik Ameliyatı

Bademcik Ameliyatı - Tonsillektomi

Tonsillektomi, bademciklerinizin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Uyku ile ilgili solunum sorunlarını veya sık görülen enfeksiyonları tedavi etmek için yapılır. Cerrahlar tonsillektomileri eskisinden daha az uygularken, prosedür bugün hala yaygındır. Tonsillektomi iyileşmesi iki hafta kadar sürer.

Tonsillektomi nedir?

Tonsillektomi, bademciklerinizin cerrahi olarak çıkarılması anlamına gelir . Bademcikleriniz boğazınızın arkasında yuvarlak, etli kütlelerdir . Şayet bir bademcik operasyonu geçirmemiş bir bireyseniz boğazınızın her iki yanında birer adet bulunur.

Çoğu zaman cerrahlar bu işlem sırasında bademciklerinizin tüm kısımlarını alır. Ancak bazı insanlar sadece kısmi bir tonsillektomiye ihtiyaç duyabilir.

Tonsillektomi neden yapılır?

Sağlık uzmanları tonsillektomiyi (bademcik ameliyatı) iki ana nedenden dolayı önermektedir:

Tonsillektomilerin çoğu çocukları tedavi ederken, yetişkinler de prosedürden yararlanabilir.

Bademcik ameliyatı ne kadar yaygın?

Bademcik ameliyatları bugün birkaç on yıl önce olduğu kadar yaygın değil. Yine de, cerrahlar şu anda ülkemizde her yıl 50.000’den fazla tonsillektomi gerçekleştiriyor.

PROSEDÜR AYRINTILARI

Bir tonsillektomiden önce ne olur?

Ameliyattan önce, sağlık uzmanınız ameliyat için yeterince sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için rutin bir kontrol yapacaktır. Ayrıca kan testi de isteyebilirler.

Sağlık uzmanınız size ameliyat öncesi ayrıntılı talimatların bir listesini verecektir. Bu yönergeleri yakından takip etmelisiniz.

Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı) sırasında ne olur?

Sağlık uzmanınız , prosedürünüz sırasında sizi uykuda ve rahat tutmak için size genel anestezi verecektir . Ardından bademciklerinizi alacaklar. Bu adımda acı hissetmezsiniz. Cerrahlar tonsillektomi yapmak için aşağıdakiler dahil birçok yöntem kullanır:

Tonsillektomi ne kadar sürer?

Çoğu durumda, bir tonsillektominin tamamlanması yaklaşık 20 ila 30 dakika sürer. Bazı durumlarda daha uzun sürebilir.

Bir tonsillektomiden sonra ne olur?

Tonsillektominizden sonra tıbbi ekibiniz sizi bir iyileşme odasına transfer edecektir. Orada, sağlayıcınız hayati belirtilerinizi (kan basıncı, kalp atış hızı ve kan oksijen seviyeleri) kontrol edecek ve ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olacaktır.

Tonsillektomi genellikle ayakta tedavi prosedürüdür. Bu, aynı gün eve gidebileceğiniz anlamına gelir. Komplikasyonlar nadirdir, ancak ortaya çıkarlarsa, sağlayıcınız ilerlemenizi izlemek için sizi bir gece hastanede tutabilir.

RİSKLER / FAYDALAR

Tonsillektominin avantajları nelerdir?

Bir tonsillektomiye sahip olmak, aşağıdakiler dahil birçok fayda sağlayabilir:

Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı) yaptırmanın riskleri nelerdir?

Komplikasyonlar nadir olsa da olabilir. Bazı olası riskler şunları içerir:

KURTARMA VE GÖRÜNÜM

Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı) iyileşme süresi nedir?

Ortalama olarak, çoğu insan yaklaşık iki hafta içinde tamamen iyileşir. Genel iyileşme süresi, geçirdiğiniz tonsillektomi tipi, vücudunuzun iyileşme kapasitesi ve herhangi bir komplikasyon yaşayıp yaşamadığınız gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Tonsillektomi iyileşme aşamaları

İyileşme herkes için biraz farklı görünse de, tonsillektomi iyileşmesi sırasında neler bekleyebileceğinize dair genel bir zaman çizelgesi:

Tonsillektomiden bir ila iki gün sonra

Tonsillektomiden üç ila beş gün sonra

Tonsillektomiden 5 ila 10 gün sonra

Bademcik ameliyatından sonra ne yiyebilirim?

Bol miktarda sıvı içmek, başarılı bir tonsillektomi iyileşmesinin anahtarıdır. Ayrıca muhtemelen ilk hafta yumuşak, soğuk yiyecekler yemek isteyeceksiniz. Rahatlığınız elverdiğinde katı gıdalara başlayabilirsiniz ancak sert ve baharatlı gıdalardan kaçınmalısınız çünkü bunlar ameliyat bölgesini tahriş edebilir. Bir diyetisyene başvurmanız da size farklı beslenme yöntemleri kazandırabilir.

Tonsillektomi iyileşmesi sırasında yiyecek ve içecek önerileri şunları içerir:

İşe veya okula ne zaman dönebilirim?

Bademcik ameliyatından sonra işten veya okuldan en az 10 gün izin almak en iyisidir. Evde kalmak, soğuk algınlığı veya ameliyat sonrası diğer enfeksiyonlara yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olur.

DOKTORU NE ZAMAN ARAMALI?

Doktorumu ne zaman görmeliyim?

Bir tonsillektomiden sonra, aşağıdakileri geliştirirseniz sağlık uzmanınızı aramalısınız:

SIKÇA SORULAN SORULAR

Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı) çok ağrılı mıdır?

Bademcik ameliyatından sonra biraz rahatsızlık hissetmeyi bekleyebilirsiniz. Genel olarak, yetişkinler için iyileşme çocuklardan daha zordur. Bu normal bir yan etkidir ve birkaç hafta içinde ortadan kalkar. Sağlık uzmanınız, rahatsızlığınızı hafifletmek için size ilaçlar ve ameliyat sonrası talimatlar verecektir.

Bademcik olmaması bağışıklık sisteminizi etkiler mi?

Pek çok insan bademciklerini almanın bağışıklık sistemleri üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmayacağını merak eder . Araştırmalar, tonsillektomi yaptırmanın bağışıklığın azalmasına neden olmadığını gösteriyor. Aslında, bazı çalışmalar bunun tersinin doğru olduğunu gösteriyor: Tonsillektomi geçiren birçok kişi, gelişmiş bir bağışıklık tepkisi yaşıyor. Yine de unutmayın – bademciklerinizi aldırmış olsanız bile, boğazınızdaki dokular yine de enfekte olabilir ve ağrıyabilir.

Tonsillektomi, bademciklerinizin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Cerrahlar, solunumla ilgili uyku bozukluklarını veya kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için prosedürü uygular.  Sık sık bademcik enfeksiyonu geçiriyorsanız veya uyku sırasında nefes almada zorluk çekiyorsanız, doktorunuza bir bademcik ameliyatının yardımcı olup olmayacağını sorun.