Whatsapp Phone

Bademcik Ameliyatı

Bademcik Ameliyatı

Bademcik ameliyatı bademciklerin çıkarılmasıdır. Ameliyat, uyku güçlüklerini tedavi etmek ve sık görülen enfeksiyonları tedavi etmek için yapılır. Prosedür ve iyileşme tartışılır.

Bademcik Ameliyatı

Bademcik Ameliyatı
Bademcik Ameliyatı

Tonsillektomi nedir?

Bademcik ameliyatı bademciklerinizin alınmasıdır. Bademcikleriniz boğazınızın arkasında bulunur. Bademcikler vücudunuzun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır, ancak onları çıkarmak enfeksiyon riskinizi artırmaz.

Neden tonsillektomi yapılır?

Tonsillektominin birkaç nedeni vardır. En yaygın iki neden ise:

Bademcik ameliyatı kimlere yapılır?

Sadece çocukların bademciklerinin alınması gerekiyormuş gibi görünse de yetişkinler de bademciklerinin alınmasından fayda görebilir.

PROSEDÜR DETAYLARI

Tonsillektomi nasıl yapılır?

Bademcik ameliyatı birçok şekilde yapılabilir. Ameliyat siz uyurken genel anestezi altında yapılacaktır. Ameliyat genellikle 20 ila 30 dakika sürer. Doktor bademcikleri alırken herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz. Bademciklerin tümü genellikle çıkarılır, ancak bazı hastalar kısmi bademcik ameliyatından fayda görebilir.

Doktorunuz Evren AY KOÇ, belirli hasta için en iyi tekniği kullanacaktır. Bademcikleri çıkarmanın en yaygın yolları şunlardır:

Bademcik ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadardır?

Bademcik ameliyatı sonrası iyileşme her kişi için farklı olabilir:

Bademcik ameliyatından sonra ne yemelisiniz?

Bademcik ameliyatından sonra, iyileşmenin anahtarı yeterince sıvı içtiğinizden emin olmaktır. Yumuşak ve/veya soğuk yiyecekler tercih edilmelidir. Bu beslenme şekli yaklaşık bir haftadır sürmelidir, ancak yiyecekleri tolere edebildiğiniz sürece diyetinize bir şeyler eklemekte özgürsünüz. Yine de sert ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Önerilen öğeler şunları içerir:

DOKTOR NE ZAMAN ARANIR

Bademcik ameliyatından sonra hangi durumlarda doktorumu aramalıyım?

Bademcik ameliyatından sonra aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse doktorunuzla iletişime geçin:

Detaylı bilgi için lütfen bana ulaşın.